Afrika > Uganda: Afrika gyöngyszeme
a hegyi gorillák, barátságos bennszülöttek, rejtett falvak otthona. A közel 2000 km hosszú út néha igazán rázós és rögös, de az élmények minden kellemetlenségért kárpótolnak és életre szóló emlékeket szerzel ezen az egyedülálló kalandtúrán.
1. nap Entebbe
Érkezés az entebbei repülőtérre, majd továbbutazás a fővárosba, Kampalába. Pihenés.
2. nap Kampala – Mburo-tó nemzeti park
Reggeli után látogatás a fővárosban: a mecset, a parlament, a különös síremlékek megtekintése, majd nézelődés a dob- és gyümölcspiacon, miközben hagyd, hogy a ritmusok, az illatok és a színek elvarázsoljanak. Miután az Egyenlítőt is átlépted indulás a Mburo nemzeti parkba, kb. 350 km-nyire.
3. nap Mburo-tó – Bwindi nemzeti park
Reggeli után vadles: impalák, zebrák, bivalyok vonulnak el előtted és a több, mint 300 madárfaj közül is megfigyelhetsz jó néhányat. Majd hegyek, banánültetvények, marhacsordák és távoli falvak mellett durva hegyi utakon visz az út a célig. A cél a nevével egyező Áthatolhatatlan erdő nemzeti park, ami a hegyi gorillák védett otthona. Szállás a nemzeti parkban.
4-5. nap Bwindi nemzeti park
Ez a két nap kétségtelenül az út fénypontja. Több kirándulást tehetsz a túravezető természettudóssal a hegyen, hogy a gorillák nyomában haladva megpillanthasd ezeket a fantasztikus állatokat. A hegyi gorillák megtekintéséhez engedély szükséges, ezért attól függően melyik napra kapod az engedélyt, a programváltoztatás jogát fenntartjuk. A hegyi gorillák és a parkban élő kb. 150 különleges fafajta megtekintése után látogatás Afrika legmélyebb tavánál a Bunyoni-tónál, amiben huszonkilenc kisebb-nagyobb sziget fekszik és gazdag madárvilága miatt a Kismadarak otthonának is hívják.
6-7. nap Queen Elizabeth nemzeti park
A hegyeket és erdőket hátrahagyva füves területre érkezel, az Erzsébet királynő nevét viselő nemzeti parkba. A következő két nap a vadlesekről szól: az emlősök, hüllők és a gyönyörű madarak mellett a fára mászó oroszlánok lenyűgözők. Jó eséllyel láthatsz vízilovat, leopárdot, varacskos disznót, valamint a füves területek mellett a mocsárvidék és az akácerdők élővilágát is megismerheted.
8. nap Csimpánzles
Reggeli után kirándulás a Kyambura-szurdokba, ami a főemlősök még viszonylagos épségben maradt otthona. Kis szerencsével csimpánz-családokat, fekete-fehér colobusokat, vörösfarkú, bajszos és fehérhasú cerkófokat, páviánokat, valamint szépséges madarakat, mint pl. sólymokat, vércséket és gyurgyalagokat láthatsz a túravezetővel tett kirándulások alkalmával.
9. nap Rwenzori-hegység
Kirándulás Afrika harmadik legmagasabb hegyvidékére: a helyi falvak megismerése és gyönyörködés a közel 5000 m magas Rwenzori-hegyről a kilátásban. A Hold hegyének is nevezett hely Uganda leglátványosabb vidéke: a vízesések, gleccserek és rejtett tavak mellett elefántokat, majmokat, szirtiborzokat és gyönyörű, színpompás virágokat láthatsz.
10. nap Rwenzori – Murchison
Kora reggeli indulás után magad mögött hagyod a hegyeket, és zöldellő teaültetvények mellett utazol a Jane Godall Alapítvány által vezetett Kaniyo-Pabidi táborba, ahol hatalmas mahagóni erdőben újabb csimpánzokat láthatsz. Annak ellenére, hogy a hosszú utazás néha nagyon durva és rázós utakon történik végig festői tájakban gyönyörködhetsz.
11.nap Murchison nemzeti park
A park felfedezését érdemes a Murchison vízesésnél kezdeni, ahol a Nílus vize a Nagy Hasadékvölgybe zuhan. A vízesést az időjárási körülményektől függően csónakról vagy autóból lehet megnézni.
12. nap Murchison – Ziwa tájvédelmi körzet
A napot a Nílus-delta megfigyelésével kezdjük, ahol nílusi krokodilokat, vizilovakat, oroszlánokat, zebrákat, antilopokat és gazellákat láthatsz. Később a Ziwa tájvédelmi körzetbe látogatunk, ahol egy különleges program folyik: az orrszarvúakat szeretnék visszaszoktatni természetes környezetükbe és elősegíteni szaporodásukat. A körzetben nemcsak orrszarvúakkal, hanem más sérült vagy magára hagyott afrikai állatokkal is foglalkoznak.
13. nap Ziwa – Jinja
Kora reggel az orrszarvúak megfigyelése, majd utazás Jinjába. Búcsúzóul egy revü vagy egy helyi táncos műsor megtekintése.
14. nap Jinja – Entebbe – Hazautazás
Utazás Entebbebe a repülőtérre, majd hazaindulás.
Uganda Tiszteletbeli konzulátus
Felügyelő külképviselet: Nairobi
Cím: O. Box 1350, Kampala / Uganda
Előhívó: 00-256
Telefon, iroda: 41-505-662/4/5/6, 757-57-777 (mobil)
Na
A legközelebbi nagykövetség Kenyában van.
Éghajlat: Az országban a trópusi éghajlat uralkodik. Az évi középhőmérséklet 15 °C körül van. Az évi csapadék mennyisége 1000–1500 mm között mozog. Délen szinte nincs is száraz évszak, észak felé haladva csökken a csapadék mennyisége.. A Viktória-tó enyhíti a hőmérséklet ingadozást és megnöveli a felhőzetet és a csapadékmennyiségét.
Beutazási feltételek: Érvényes útlevéllel magyar állampolgár vízum birtokában, megfelelő anyagi fedezet felmutatásával utazhat be az Ugandai Köztársaságba.
Védőoltások: Kötelező oltás a sárgaláz elleni.
Pénznem: ugandai shilling (UGX)
Pénzváltás: Ügyelni kell arra, hogy 100 dollárnál kisebb címletű bankjegyeket vigyünk magunkkal, s arra is, hogy ezek kiállítási dátuma 2001 utáni legyen, különben nem fogadjak el tőlünk. Bankkártyát sok boltban elfogadnak, de nem mindenhol. A bankautomaták a VISA kártyát jobban elfogadják, mint a MasterCard által kibocsátottakat. Ugandában leginkább amerikai dollárt érdemes váltani, s azt is a fővárosban. Ugandai schillinget érdemes mindig magunknál tartani, mert a helyiek segítségnyújtása nem feltétlenül teljesen önzetlen.
Vásárlás: Érdemes alkudozni, mert a külföldieknek jóval borsosabb árat számolnak fel a nem bolti kereskedők. Sokszor az általuk kínált ár töredékéért hozzá lehet jutni a különböző termékekhez. Ételt csak étteremben ajánlatos fogyasztani, csapvizet pedig még a fogmosáshoz sem célszerű használni. Gyümölcsöket csak az éttermekben és a szállodákban együnk, piacon legfeljebb banánt vásároljunk.
Étkezési szokások:
Az ugandai konyha fő fogásai általában marhahúsból, birkából vagy kecskéből, a köret pedig ugaliból, vagy kukoricából készül. Az ugali sűrű zabkásából készül, melyet addig főznek, míg össze nem áll. A trópusi gyümölcsök széles skáláját fogyasztják, specialitásuk pedig a mkate mayai (tojásos kenyér), ami egy búzából sütött vékony palacsinta, melyet hússal és nyers tojással töltenek meg, összegöngyölnek, és forró lemezen sütnek meg. A pombe erjesztett banánból készült sör, a waragi pedig a helyi pálinka.
A hegyi gorillának hosszabb és sötétebb szőrzete van, mint a többi gorillának, így olyan területeken is megél, ahol a hőmérséklet fagypont alá süllyed. Ez az alfaj a legnagyobb. A hátsó lábukra állt hímek akár az 1,5–1,8 m magasságot is elérhetik, karjuk fesztávja 2,25 m, tömegük elérheti a 200–225 kg-ot., a nőstények mindössze 70–90 kg tömegűek. Az újszülött gorilla tömege kb. 1,8 kg. A hegyi gorilla alapvetően a talajszinten él, négy lábon jár. Gyümölcsökért képes azonban fára is mászni, és rövid távon két lábon is képes járni. A gorillák egyedi orr-rajzolatuk, „orrlenyomatuk” alapján is megkülönböztethetők.
A hegyi gorilla nappali életmódot folytat, elsősorban növényevő; táplálékának nagy részét 142 növényfaj levelei, rügyei és növényi szárai alkotják. Elfogyasztja a fakérget, gyökereket, virágokat, gyümölcsöket, valamint kisebb gerincteleneket is. A kifejlett hím akár 34 kg növényi táplálékot is elfogyaszt egy nap, a nőstények 18 kg-ot. A reggeli órákban szerzi meg élelmét, késő délelőtt és a déli órákban általában pihen, a délutánt ismét élelemszerzéssel tölti. A gorillák növényekből építenek maguknak minden este új fészket, fészkelő helyüket napkeltekor hagyják el. Csak a fiatalok alszanak anyjukkal egy fészekben.
A hegyi gorillák rendkívül szociális lények, viszonylag stabil, összetartó csoportokban élnek, melyeket a felnőtt hímek és nőstények közötti hosszan tartó kapcsolatok tartanak egyben. Huszonöt különböző hangtípust használnak, melyek közül számos a csoport sűrű erdőn belüli kommunikációjára szolgál. Vándorlás közben morgásra és vakkantásra hasonló hangokat adnak ki, ezekkel jelzik a csoport tagjainak hollétüket. Jelenleg a világon négy nemzeti parkban élnek hegyi gorillák szabadon.