Észak-Amerika > USA: Nyugati parti nemzeti parkok
Az Amerikai Egyesült Államok legismertebb és legszebb nemzeti parkjai, gyönyörű tájak és hihetetlen metropoliszok, sivatag és felhőkarcolók felfedezése az út során. Elképesztő színek, formák és hangulat vár.
1. nap érkezés Los Angelesbe
A szállás elfoglalása, pihenés.
2. nap Los Angeles
Az angyalok városában, a LA Lakers otthonában rengeteg a látnivaló: Hollywood felirat és a hírességek sétánya, Beverly Hills, Universal Studios, Disneyland, Katalin-sziget, Malibu part, farmer piac, stb. Érdemes végigsétálni a Sunset Boulvardon, vagy élvezni a Venice Beach hangulatát a pantomimesek, tenyérjósok és önjelölt sztárok közt. A Rodeo Drive leghíresebb és exkluzívabb üzletei közt pedig pénztárcádtól függően tudsz nézelődni vagy vásárolni. Ha a nagy óceánjárók érdekelnek, az 1937-ben épült Queen Mary 1967 óta múzeumként és szállodaként működik és a gépháztól a tetejéig végigjárható.
3. nap Los Angeles – Palm Springs
Utazás a sivatagi városba, Palm Springsbe, ahol megszámlálhatatlan golfpálya, valamint a hírességek és gazdagok villái is sorakoznak. A város környékén a San Jacinto parkban vagy az Aguas Calientes (szó szerint meleg víz) kanyonban érdemes egy kirándulást tenni.
4. nap Palm Springs – Joshua Tree nemzeti park – Williams
Továbbutazás a Grand-kanyon felé. A közel 600 km-es út első szakaszán érdemes ellátogatni a Joshua Tree nemzeti parkba. A három sivatag találkozásánál fekvő park egy különleges növényről kapta a nevét. A parkban az agavék és kaktuszok mellett fantasztikus homok- és kőalakzatok láthatók.
5. nap Grand Canyon nemzeti park
Egész napos kirándulás az USA legismertebb látnivalójánál, a Grand-kanyonban. Ennyi idő jellemzően nem elég arra, hogy a túraútvonalon lemenj a völgybe és visszasétálj a peremre, de arra igen, hogy a nap állásától függően a legkülönfélébb színekben pompázó kanyont megismerd egy kicsit. Lehet helikopteres és rafting túrákat is tenni a kanyonnál. Ha nem vagy tériszonyos, akkor ne hagyd ki a Skywalkot, ami egy átlátszó gyalogjáró, ami 21 méterre nyúlik az 1220 méteres mélység felé.
6. nap Lake Powell, Bryce-kanyon
A Grand Canyontól északra a Lake Powell nemzeti parkban valójában nem egy tó, hanem egy teljes tóvidék látható. Ezután a még északabbra elhelyezkedő Bryce-kanyon felfedezését javasoljuk. Ez a kanyon alig ismert, sokkal kisebb, mint az előző nap felfedezett Grand Canyon, szépsége mégis felülmúlja vagy legalább megközelíti azt (ez nyilván szubjektív kinek melyik tetszik jobban). A rendkívüli sziklaalakzatokat, a színes kanyonokat és szurdokokat a víz és a jég marta ki.
7. nap Bryce-kanyon - Zion nemzeti park
Továbbutazás a Zion nemzeti parkba. A Virgin-folyó 24 km hosszú, vízesésekkel tarkított kanyont alakított itt ki a vörös homokkőből. Különlegessége, hogy a kanyonnak nem a pereme, hanem az alja közelíthető meg könnyebben és a pereme felé lehet túrázni. A park nagy része autóval bejárható, de a legszűkebb, 800 m mély és közel 10 km hosszú Zion-kanyonba csak a helyi busszal lehet bejutni.
8. nap Zion – Las Vegas
Ennyi természeti látnivaló után érkezés a világ egyik leghíresebb és szinte legkülönlegesebb városába, ahol neonfények és a játékgépek csilingelése a jellemző. Este a Bellagio hotel szökőkútját és az egyik különleges show-műsort nézd meg! A szerelmesek szinte 10 perc alatt összeházasodhatnak Elvis társaságában vagy valamelyik híres európai épület las vegasi hotelmásolatánál.
9. nap Las Vegas – Death Valley – Sequoia nemzeti park
Utazás a legszárazabb és legforróbb amerikai nemzeti parkba. Itt található az USA legalacsonyabb pontja, Badwater, 86 m-rel a tengerszint alatt. A tóban források törnek fel, ezért a gyors párolgás ellenére is mindig van benne víz, azonban ez háromszor sósabb a tengernél. 1849-ben a kaliforniai aranyláz idején a bevándorlók egy csoportja eltévedt és majdnem odaveszett a völgyben, innen kapta a nevét, a Halál völgye.
Később a Sequoia nemzeti parkban érdemes körülnézni, ami a mamutfenyőknek, ismertebb nevén az Óriások Erdejének ad otthont.
10. nap Sequoia – Yosemite
Továbbutazás az évi 3 millió látogatót vonzó Yosemite Nemzeti parkba, ahol vízesésekben, kőtömbökben, tavakban és völgyekben gyönyörködhetsz. Jelképe az El Capitan (A Kapitány) nevű gránitszikla, mellette van a világ második legmagasabb vízesése.
11. nap Yosemite – San Francisco
Reggeli után továbbutazás San Franciscoba. A szállás elfoglalása és a környék megismerése.
12-13. nap San Francisco
A város felfedezése: a világhírű híd, a Golden Gate; Union Square; a sziklára épült hírhedt börtön, az Alcatraz; Walt Disney múzeum; a cable car kipróbálása; Fisherman’s Wharf és a 39 móló, ahol még fókákat is lehet látni; csak, hogy a legfontosabbakat említsük. Ezen kívül érdemes még hajókázni az öbölben, végisétálni a Lombard-utcán, bóklászni egy parkban, ellátogatni az Exploratorium tudományos múzeumba vagy beülni a Ghirardelli téri csokizóba.
14. nap Hazautazás
Hasznos információk a New York résznél ITT.
USA Tiszteletbeli főkonzulátus Los Angeles
Cím: 11766 Wilshire Boulevard, Suite 410, Los Angeles, California 90025
Előhívó: 00-1-310
Telefon: 473-93-44, 914-71-34
Ügyelet: 00-1-310-975-49-41 (mobil)
Fax: 479-64-43
Főkonzul: Bokor Balázs
Konzul: Kaleta Gábor
E-mail: mission.los@kum.gov.hu
Honlap: www.mfa.gov.hu/cons/los_angeles
Ehhez az úthoz érdemes kiváltani a nemzeti parkokra szóló egyéves bérletet, Az America the Beautifult. bérlet 80 dollárba kerül és több mint 2000 nemzeti parkba és természetvédelmi területre biztosít belépést.
Az aktuális belépőárakat itt találod: http://www.nps.gov/findapark/passes.htm
Joshua tree 20 USD
Grand kanyon 25 USD
Bryce kanyon 25 USD
Dealth valley 20 USD
Yosemite 20 USD
A Colorado fennsíkon, Észak-Arizonában fekszik a Grand Canyon, öt éghajlati övet magába foglaló területen, a Sziklás hegységtől a Kaliforniai-öbölig. A Colorado folyó több mint 6 millió év alatt hozta létre. Szél, eső, hó és rendkívüli hőmérsékletváltozások alakították a szakadék falát, szélesítették, mélyítették a folyó medrét. Ez a folyamat napjainkig sem fejeződött be.
Területe 4931 km2, 446 km hosszú, szélessége 6,4 km-től 30 km-ig terjed és mélysége akár az 1800 métert is eléri.
Legrégibb rétegeit kétmilliárd évesnek tartják, melyek rózsaszín gránittal erezett, finom szemcsés palakőből állnak. A földi élet első nyomait a felettük lévő rétegben találták meg, megkövesedett gerinctelen állatok, rovarok, kagylók, ősrákok formájában. A lagúnák sekély vízében élő vízililiomok, halak maradványai 350 millió évesek lehetnek. A vajszínű rétegekben 250 millió évvel ezelőtt szivacsok, korallok, kagylós rákok, csigák éltek. Dinoszauruszok, kihalt emlősállatok nyomára nem bukkantak, ezeket a rétegeket valószínűleg elpusztította az erózió. Ha madártávlatból nézzük, akkor látható, hogy a kanyon kanyarogva fut, ami nem jellemző az ilyen szakadékokra.
A völgy három szerkezeti elemből áll:
- a peremmagaslatokon a plató meredeken, borotva élesen letörik,
- az alatta levő kiterjedt réteglap, sziklás párkánnyá, tornyocskává és pillérré formálódva darabolódott fel,
- a belső szurdok pedig lépcsőzetes, meredek lejtőkkel.
A Colorado folyó partvidékén látható a legjobban, hogyan munkálták meg a természet erői a kőzetet. Lenyűgöző a formák és színek sokfélesége és az éles különbség a szinte teljesen sima fennsík és a hirtelen mélység között. A colorado jelentése színezett vagy sokszínű. A halvány rétegek a sötétlilától a vörösön át a krémfehérig minden színben láthatók, és a napállásától függően barna, sárga, zöldes árnyalatot kapnak. Minden színárnyalat egy-egy kőzetréteghez tartozik, a rozsdavörös és okkersárga a homokkőhöz, a szürke a palához, a fehéresszürke a mészkőhöz.
A Colorado és a Green folyó találkozásánál erőteljes vízesések moraja hallatszik. A sziklás mederben hömpölygő víz vad örvényeivel egyre keskenyebb lesz, tűknek nevezett sziklatömbök közt kanyarognak alig egy méter szélességben. A Colorado folyó több mint száz zúgóval szalad végig a völgyön. Magas vízállásnál akár egyetlen nap leforgása alatt kétmillió tonna iszapot sodor magával. Ma ennek jelentős része a Glen-kanyon gát mögött, a Powell tóban rakódik le. A partvidéken karvalyok köröznek, gázlómadarakkal és muflonokkal lehet találkozni.
A látogatók a jól felszerelt, de a szurdok által élesen két részre különülő parkot érhetik el. A kanyon északi és déli peremét autóbuszjáratok kötik egymással össze. A déli rész egész évben látogatható, az északi az időjárástól függően csak május és november között.
Mary E. Hart üzenete a nagyravágyó embereknek:
„Álljon meg a Grand-kanyon partján, nézzen le minél mélyebbre ijesztő szakadékába. Érzékelni fogja, milyen tökéletesen jelentéktelen.”