Észak-Amerika > USA: Keleti part New Yorktól Miamiba
Fedezd fel az Egyesült Államok keleti parti nagyvárosait New Yorktól Miamiig: a felhőkarcolók, emlékművek és múzeumok mellett nemzeti parkok, szórakoztató- és vidámparkok, igazi kisvárosok és déli ültetvények.
1. nap Érkezés New Yorkba, akklimatizálódás
2-3. nap New York
A Nagy Alma látnivalóinak a felsorolása is nehéz, ezért vegyük a legfontosabbakat Manhattanben: Empire State Building, Times Square, Central Park, Broadway, Szabadság-szobor, Rockefeller Center, Metropolitan múzeum, Madame Tussaud múzeum, World Trade Center emlékhely, Guggenheim múzeum, Természettudományi múzeum, Brooklyn-híd, Wall Street, Szent Patrik katedrális. Feltétlenül át kell kompolni Staten Islandre és a központi pályaudvart se hagyd ki! Természetesen legalább egy felhőkarcoló tetejéről mindenképpen meg kell nézni a várost (Jelenleg a Szabadság-szoborba is fel lehet menni), esténként pedig óriási élmény egy színház-, koncert- vagy meccslátogatás.
Ha több időd lenne, ellátogathatnál Brooklynba, Harlembe, részt vehetnél egy vacsorás hajóúton az öbölben vagy akár egy helikopteres túrán a város felett.
4. nap New York – Philadelphia – Washington (kb. 390 km)
Délnek indulva elsőként a keleti part második legnagyobb városában, Philadelphiában állj meg. Itt írták alá 1776. július 4.-én a Függetlenségi Nyilatkozatot, és hosszú ideig az USA fővárosának számított. Leghíresebb épületei az 1748-ban épült Independence Hall, (ennek falai között írták alá a Függetlenségi Nyilatkozatot), a US Mint az USA legrégebbi pénzverdéje, amely jelenleg is működik és látogatható, valamint a Masonic templom. Múzeumai közül az USA tengerészeti hagyományait bemutató Independence Seaport Museum-ot emelnénk ki.
Továbbutazás az ország fővárosába, Washingtonba.
5. nap Washington
Az USA legfontosabb hivatalai találhatók a városban, úgymint a Fehér Ház, a mindenkori elnök hivatalos rezidenciája, a Kapitólium, az amerikai törvényhozás központja vagy a Pentagon, az amerikai hadigépezet központja. Mindhárom épület látogatható. Érdemes felkeresni a Kongresszusi Könyvtárat és az Egyesült Államok Legfelsőbb bíróságának épületét is. A híres Smithsonian negyedben különféle témájú múzeumok sorakoznak, mint pl. az amerikai történelmet, a nemzeti repülést és űrhajózást vagy pl. az afrikai művészetet bemutató. Nem szabad kihagyni az USA elnökeinek emlékműveit, a 170 méter magas fantasztikus látványt nyújtó Washington-emlékművet (Memorial), a Lincoln-, Jefferson- és Roosevelt-emlékműveket.
A várostól nem messze áll Mount Vernon, ahol a csodálatos parkban álló 18. századi kastély George Washington elnök otthona volt.
6. nap Washington – Charlottsville – Virginia Beach (kb. 620 km)
A nyüzsgő nagyvárosok után ideje egy kis pihenést tartani. A nap során a Shenandoah nemzeti parkon és borvidékeken keresztül visz az út Charlottesvillebe, ahol Thomas Jefferson egykori házát, a Monticello birtokot lehet meglátogatni.
Az utat Virginia állam fővárosa, Richmond irányába érdemes folytatni. Richmond az 1860-as évek elején a déli államok fővárosa volt, sok látványossága ehhez a korhoz kötődik. Az Állami Kapitólium épületében áll George Washington életnagyságú szobra; a Hollywood-temetőben közel 20.000 katona sírja látható. Múzeumai közül a Szépművészetit emelnénk ki, ahol a világhírű Faberge tojásokat is láthatod, valamint a városban van az Edgar Allan Poe múzeum is, amit inkább a rajongóknak ajánlunk.
Ha a vezetés nagyon hosszú lenne, Williamsburg városában is érdemes megállni: a belvárosa hűen tükrözi a 18. századi brit gyarmati időket.
7. nap Virginia Beach – Charleston (kb. 730 km)
Továbbutazás Dél-Karolinába, pontosabban Charlestonba. Útközben pihenhetsz a strandon, vagy részt vehetsz egy bálna- és delfinfigyelő hajóúton.
A több évszázados történelmi múlttal rendelkező Charleston, az Elfújta a szél c. regény cselekményeinek helyszíne.
8. nap Charleston
Egész nap a városban. A belvárost gyalogosan praktikus felfedezni, gyönyörű 19. századi épületek, a város történetét ismertető múzeum, egy különleges tengeri élőlényekkel rendelkező akvárium és a rabszolgapiac helyét, működését és történetét bemutató múzeum várja az érdeklődőket. A közelben a magnólia-ültetvény és kert, valamint egy mocsárvilág látogatható. Az igazi korabeli déli életet ismerheted meg a Boone ültetvényen. A Boone család egykori többezer hektáros gyapotültetvényén rabszolgák százait dolgoztatták. Az udvarház mellett bejárható az angol kert, a rabszolgák szálláshelye és a gyapotfeldolgozó üzem. Az 1939-es klasszikus, az Elfújta a szél jeleneteinek egy részét itt forgatták, többek közt ennek is köszönheti, hogy a legtöbbet fényképezett ültetvény az országban.
A háborús emlékhelyek és tárgyak kedvelőinek javasolt elhajózni a kikötőből a Sumter erődbe, ahol az amerikai polgárháború 1861-ben elkezdődött. A Patriot’s Pointon II. világháborús repülőgép-szállító anyahajókat és tengeralattjárókat mutatnak be, néhányba bele is lehet mászni.
9. nap Charleston – Savannah – St. Augustine – Orlando (kb. 650 km)
Ezen a napon egész Georgia államot át kell szelned, hogy a szórakoztatóparkok központjába, a floridai Orlandoba érj. Több útvonal közül választhatsz érdeklődésednek megfelelően. Bár az állam északi részén az Appalache-hegység vonulatai is gyönyörűek, a legrövidebb út a part mentén vezet. Útközben Savanna történelmi negyedében feltétlenül sétálj egyet. A hatalmas Forsyth park és a 100 hektáros, több száz éves Bonaventure temető, fasorai és az ide temetett hírességek miatt is megér egy látogatást. Akit ez érdekel, jó, ha tudja, hogy Savannahban rengeteg film jeleneteit forgatták, talán az egyik legismertebb, a Forrest Gump.
Ezen a vidéken járva biztos feltűnik majd a misztikus spanyol moha: a fákról lógó szürke „függöny” legendáknak, rémisztő és romantikus történeteknek is szereplője, a déli vidék jellemzője.
Az utat az óceán partján St. Augustine fele lehet folytatni, mely a legrégibb észak-amerikai város. St. Augustineban a világítótornyot, a kalózmúzeumot, a csokigyárat, az alligátorfarmot vagy a börtönt érdemes közelebbről megismerni. A látványosságokat és a belvárost korabeli villamoson vagy gyalog lehet bejárni. A golf kedvelői semmiképp ne hagyják ki a Golf Hírességek Csarnokát (ami valójában egy 18 lyukú golfpályán mutatja be a játék fejlődését és legnagyobb művelőit.) A szárazföld belseje fele a különféle hüllők és madarak által lakott mocsárvidéket az Okefenokee Swampet keresd fel.
10-11. nap Orlando
A sok város és utazás után itt az ideje a szórakozásnak! A szórakoztató- és témaparkok városában csak azt kell kitalálnod, hogy melyik napodat melyik parkban töltöd: a hullámvasutak, a filmkészítés, az állatvilág, netán a vizes programok vagy a legújabb technikai vívmányok bűvölnek el? A lehetőség adott, „csak” választanod kell.
12. nap Orlando – Cape Canaveral – Miami (kb. 435 km)
Cape Canaveral és az űrközpont érintésével utazás a floridai partok mentén Miamiba. Természetesen az út során bármelyik szimpatikus parton pihenhetsz vagy ha gondolod, a félsziget nyugati partján vezető hosszabb utat is választhatod, ha kevésbé zsúfolt partokra vágysz.
13. nap Miami
Miami: a nyüzsgő tengerparti város, a szórakozóhelyek felfedezése, pihenés a tengerparton.
14. nap Hazautazás
Hosszabbításra természetesen van lehetőség.
Az elektromos áram 110 Volt, ezért ajánlatos magunkkal vinni átalakítót.
Az útlevélnek a visszautazás időpontjától még legalább 6 hónapig érvenyesnek kell lennie.
Javasoljuk utasbiztosítás megkötését, mert az egészségügyi költségek az USA-ban nagyon magasak.
2008. november 17-től a magyar állampolgárok a Vízummentességi Program keretében üzleti vagy magáncélból 90 napnál nem hosszabb időtartamra vízum nélkül utazhatnak az országba, amennyiben az alábbi összes feltételnek megfelelnek:
Az utazónak elektronikus chipet tartalmazó (2006 augusztus után kiállított, bordó színű) érvényes magyar útlevellel kell rendelkeznie,
Kell, hogy legyen vissza-, ill. továbbutazásra érvényes jegye,
Az utazónak a Belbiztonsági Minisztérium ESTA (utazási engedélyt jóváhagyó elektronikus rendszer: https://esta.cbp.dhs.gov) weboldalán keresztül kapott. érvényes engedéllyel kel rendelkeznie, melyért 14 USD-t kell fizetni.
Minden benyújtott kérelemért fizetni kell, és csak bankkártyás fizetési módot fogadnak el.
Diplomácia képviselet:
Amerikai Egyesült Államok Nagykövetsége
1054 Budapest, Szabadság tér 12.
További információ:
Vízum vonal, es időpontok: 06 90 603 – 703 Munkanapokon 08.00 – 16.00 – ig.
www.usembassy.hu
Külképviselet:
New York - A Magyar Köztársaság ENSZ képviselete
Cím: 227. East 52nd Street, New York, N.Y.10022
Előhívó: 00-1-212
Telefon: 752-02-09
Ügyelet: 755-53-48
Fax: 755-53-95
Rendkívüli es meghatalmazott nagykövet: Kőrösi Csaba
E-mail: titkarsag.new@kum.hu
A New York kikötőjében fáklyát tartó hatalmas nőalak a világ legmagasabb szobra, Franciaország ajándéka az Amerikai Egyesült Államoknak Nagy Britanniától való elszakadásának 100. évfordulójára. Mély szimbolikus jelentése van, mert az Európából érkező 17 millió bevándorló az amerikai partokhoz közeledve ezt a szobrot pillantotta meg először.
A szobor felállításához szükséges anyagi fedezetet a franciák sorsjegyek kibocsátásával és jótékonysági rendezvényekkel biztosították. A hatalmas talapzat elkészítése pedig egy amerikai lap támogatásával jöhetett létre.
A szobor vasszerkezetre erősített kovácsolt rézlemezekből készült, mert a bronz vagy kő túl költséges és nehéz lett volna. Eiffel, a vasszerkezetek nagy szakértője javasolta, hogy a szobrot egy központi vastorony támassza meg, diagonális merevítő rudakkal, melyet szilárdan a talapzatra erősítenek. Erre az erős vasszerkezetre került felfüggesztésre egy második szerkezet, mely megközelítőleg már a szobor formáját követi, amit vékony, rugalmas vasrudak kötnek össze a szobor külső borításával.
A szobrot 3000 rézlemez borítja, melyeket formára kalapáltak. Frederic-Auguste Bartholdi először egy sorozat agyagmodellt készített egyre nagyobb méretben, részletesen kidolgozva a szobor formáját. Az 1:3 arányú modellek alapján készült el a szobor gipszmodellje, és ennek alapján készítették el az öntőformát. Az öntőforma segítségével kalapálták ki a nagyon vékony rézlemezeket, amiket szegecsekkel erősítettek össze.
A talapzatot az amerikai építész, a beux-art stílus képviselője, Richard Morris Hunt tervezte. Az önmagában is figyelemre méltó építmény 26 méter magas és 19 méteres alapon áll. A stílus az egyiptomi művészetre emlékeztet, erőteljes és egyszerű.
Először a fáklya került az amerikába, 1876-ban Philadelphiában, a centenáriumi kiállításon mutatták be.
A 210 ládába csomagolt szobrot kibontották és állványzat nélkül állították össze. 10 évvel a megünnepelendő évforduló után, 1886. októberében avatták fel az emlékművet.
A szobor elkészítése módszere sikeres volt, de sajnos a fémváz vasrudai rozsdásodni kezdtek, és 1980-ra jelentősen meggyengült a szerkezet.
A tartószerkezet 3000 méternyi vasrúdját kicserélték rozsdamentes acélra, ami egy évig tartott. Egyszerre csak egy-két rudat cseréltek, hogy a szobor egyensúlya megmaradjon.
A legérdekesebb javítási feladat a fáklya kicserélése volt. Bartholdi eredeti tervei szerint a fáklya aranyozott lángcsóvája valóban világított volna, de változtattak a terven, hogy a fény ne zavarja a hajósokat. Nyílásokat vágtak a fáklyába, és belülről világították, meg, de ez nagyon gyenge fényt adott. 1916-ban a fáklya lángjába nyílásokat vágtak, melyeket borostyánszínű üveggel fedtek be, és belülről kapott világítást. Ez már nagyon messze állt az eredeti tervtől, ráadásul további rozsdásodásokat okozott. A restauráláskor már olyan rossz állapotba került, hogy ki kellett cserélni. Egy francia cég készítette el az eredeti tervekhez hasonló aranyozott lángot. Ma a fáklya fénye valóban úgy világít, ahogy azt tervezője megálmodta.
A koronában 25 ablakos, 30 férőhelyes kilátóhelyiség található. A korona hét ága a hét kontinenst és a hét tengert jelképezi. A női alak kezében tartott kőtáblán 1776. július 4. olvasható, ezen a napon kiáltották ki az Egyesült Államok függetlenségét. 80 kilométeres széllökés esetén a szobor 7 cm kilengésre is képes, mert az Eiffel féle erős szerkezet rugalmas is. A koronába külön lépcsősoron lehet felfelé, illetve lefelé közlekedni.
Hasonló ajánlatunk
USA: Napsütéses Florida
A napsütés, tengerpartok és szórakoztató témaparkok központja. Kitűnő úti cél, ha gyerekekkel utazol. Mindenképpen érdemes a félsziget keleti és nyugati oldalát is felfedezni és az...
Tovább »