Afrika > Tanzánia
A világ egyik leghíresebb nemzeti parkja, a Serengeti, a Kilimanjaro és mesés tengerpartok egyetlen országban. Hihetetlen vadgazdagság, tökéletes kikapcsolódás, megfelelő infrastruktúra és vendégszerető lakosok.
1. nap Érkezés Kilimanjaro repülőterére, a vízum felvétele, találkozás a szafari vezetőjével, transzfer a szállásra.
2. nap Kilimanjaro – Lake Manyara – Ngorongoro
Utazás a Manyara-tóhoz. A völgyben fekvő tó festői szépségéről ismert. Elefántot, bivalyt, zsiráfot, impalát és vizilovat lehet látni. A park a Manyara-tó partja és a Kelet-afrikai Hasadékvölgy meredek fala között található. Az esernyőfák a tóparthoz közel kényelmes pihenőhelyet biztosítanak a fára mászó oroszlánoknak. Az akácok és a lejtőn lévő erdőségek árnyékul és eleségül szolgálnak az elefántnak. A füves tópart a nagyszámú bivalycsordáknak, flamingóknak és vízilovaknak ad otthont. Továbbutazás és szállás a Ngorongoro-kráter közelében.
3. nap Ngorongoro
A híres vadrezervátum a világ hét csodája közé tartozik. A Ngorongoro-kráter és a körülötte lévő terület rengeteg vadállatnak szolgál otthonául, lélegzetelállító tájjal a háttérben. Vulkánok, hegyek, síkságok, tavak, erdők, és régészeti helyek teszik változatossá ezt a pompás vidéket. Az erdő- és kúszónövényekben gazdag, területen rikoltozó majmokkal találkozhatunk. A meredek kráterfal nem akadályozza az állatokat a mozgásban, de a bőséges élelem és víz miatt sokan maradnak a kráter aljában, ami többek között a védett fekete orrszarvúk otthona.
A kráterben a vadles során oroszlánt, elefántot, zebrát, vízilovat, flamingókat, sakált, orrszarvút, antilopot, varacskos disznót és többféle madarat lehet látni.
4. nap Ngorongoro – Serengeti
Igazi afrikai tájon haladhatsz tovább a Serengeti nemzeti parkba. Útközben kisebb falvakban állhatsz meg, és a tipikus maszáj kunyhókat is láthatod.
5-6. nap Serengeti
Az ország legrégibb és legnagyobb nemzeti parkja a „Nagy Vándorlás”-ról híres, azaz arról az eseményről, amikor az évszakváltozás miatt 1,5 millió gnúval és kb. 250 ezer zebrával együtt közel 6 millió állat kel útra. A parkban mind az öt afrikai nagyvad is megfigyelhető: az oroszlán, a bivaly, az elefánt, a leopárd és az orrszarvú; de láthatók gazellák, impalák, zsiráfok, struccok és hiénák is.
7. nap Serengeti – Tarangire
Egy utolsó vadles után továbbutazás a Tarangire nemzeti parkba, mely a a harmadik legnagyobb az országban.
8. nap Tarangire – Zanzibár
Vadles a hatalmas elefántpopuláció és az impozáns baobabfák parkjában. A száraz évszakban a Tarangire-folyó állandó vize hatalmas mennyiségben vonzza az állatokat, mint pl. a gnú, zebra, antilopfajták, oroszlán, leopárd és gepárd. A baobabfák rendkívül öregek, számos mese és monda szól róluk, valamint azt tartják a helyiek, hogy szellemek és kísértetek menedékéül szolgálnak. A vadles után transzfer az Arusha repülőtérre, utazás Zanzibárra
9-11. nap Zanzibár
Pihenés a tengerparton. Érdemes egyszer elnézni Stone Town-ba, Zanzibár legrégebbi városába és kulturális központjába, egy fűszerkertbe, a piacra, Livingstone házába.
12. nap Hazautazás
Tiszteletbeli konzulátus
Cím: P.O. Box 31895, Dar-Es-Salaam / Tanzánia
Előhívó: 255
Telefon: Mobil: 255/007 744 299 753
Iroda: 255/ 222 700 720
Fax: 255- 222 701 924
Tiszteletbeli konzul: Obedie Solomon Kimaro
E-mail: macon@ud.co.tz
Időeltolódás: + 2 óra télen és + 3 óra nyáron
Időjárás: Decembertől márciusig a legkellemesebb az időjárás (meleg és száraz). Szafarira július-augusztus hónapokban is érdemes menni.
Éghajlata Egyenlítői monszun. A tengerparti sávon és a szigeteken erősen, a magasföldön mérsékelten érvényesül a monszun hatás. A csapadék évi átlagos mennyisége 500-1200 mm közötti; a csapadékos évszak októbertől áprilisig, a száraz évszak májustól szeptemberig tart. Az alacsonyabban fekvő területeken állandóan nagyon meleg van. Dar-es-Salaam leghidegebb hónapja a július (középhőmérséklet: 23 °C; maximum: 30 °C; minimum: 17 °C), a legmelegebb hónap a március (középhőmérséklet: 28 °C; maximum: 33 °C; minimum: 22 °C). A legcsapadékosabb hónap az április (18 csapadékos nap), a legszárazabb pedig a július. A legderültebb hónap az augusztus, a legborultabb pedig az április.
Beutazás: Az útlevélnek a beutazástól számított 6 hónapig érvényesnek kell lennie. Vízum beszerezhető belépéskor a nemzetközi repülőtéren 50 USD vízumköltség fizetésével, kilépéskor 33 USD kilépési illeték fizetendő.
Helyi viszonyok: A közbiztonság kielégítő, de éjszaka ne nagyon tartózkodjunk az utcákon. Csak palackozott vizet és jól átsütött ételeket fogyasszunk!
Áram: 220V, áramátalakító szükséges
A meleg miatt szellős pamut ruházat, kalap, fényvédő krém, rovar- és szúnyogriasztó krém szükséges. A térd és a váll eltakarása mind férfiak, mind nők esetében elvárt. Sok folyadék fogyasztása ajánlott.
Kötelező a sárgaláz elleni védőoltás és a Malária elleni gyógyszer szedése
Az országban a baloldali közlekedés van
Bankkártyát nem mindenhol fogadják el, de a szállodákban többnyire lehet vele fizetni. A kártyával történő fizetés esetén bizonyos költséget számolnak fel.
Pénznem: Tanzániai schilling (TZS). 1 EUR =747,69 TZS.
Időeltolódás: Amikor Magyarországon nyári időszámítás van + 1 óra, egyébként + 2 óra.
Maszáj törzsek évszázadok óta az afrikai kontinens keleti részén, Kenyában és Tanzániában élnek, félnomád körülmények között. Mára jórészt letelepedtek és felhagytak az oroszlánvadászattal. Helyette marhatartásból, illetve a szafarikra és egzotikumokra éhes turistákból élnek. A törzs férfi tagjai vörös lepelbe burkolódznak ruházat gyanánt, ami nem véletlen: célja, hogy elijessze az errefelé portyázó pöttyös és csíkos hiénákat, leopárdokat, vaddisznókat, fokföldi bölényeket és a szemtelenebb zsiráfokat. E lebernyeg mellett a maszájok talán legelrettentőbb ékessége a gyakran tíz-tizenöt centiméterre is megnyúlt apró műanyag gyöngyökkel díszített fülcimpájuk, amelyet időnként lógva viselnek, ünnepibb alkalmakkor pedig feltekerik a fülkagylójuk köré. Miközben színes gyöngyök tömkelegét viselik, lábbelijük nagyon szürke: mindenki gumiabroncsból készített papucsban jár.
A falvak férfi tagjai ünnepeken pergő dobok és a nők ütemes tapsa mellett eljárják kedvenc táncukat. Ez elsősorban hatalmas, helyből fölfelé kivitelezett ugrásokból áll, amelyeket egy amerikai kosárlabdacsapat tagjai is megirigyelnének.
Tizenegy-tizenkét éves koruk körül mind a férfiakat, mind a nőket körülmetélik, a férfiakat, hogy jelezzék: készek a szexuális élvezetekre, a nőket pedig épp ellenkező célból, hogy eszükbe se jusson rossz útra tévedni. A felnőtté avatott maszáj számára családja vásárolja az első feleséget -, kilenc-tíz tehénért cserébe. Ha a férfi jobb módú, néhány év múlva beszerezhet magának második feleséget és a következő években még további egyet vagy kettőt. A feleségek a házasság után gyorsan felhúznak maguknak egy házikót a többi nej kunyhója mellé, és igyekeznek meghitten osztozni férjükön. A kunyhók vesszőből és gallyakból összetákolt, sárral és állati ürülékkel tapasztott, fűvel, levéllel fedett szűkös, de hűvös építmények. Egy "ágy" a gyerekeknek, egy a felnőtteknek, s középütt állandóan égő parázs (kémény nincs, tehát tűz sem, de a parázs elég meleg).
A maszáj nőket az egyenes tartás, a szép járás jellemzi, ezek a tények a szépség szinonimájával egyenértékűek az ő világukban.
Afrika legmagasabb pontja, az 5895 méter magas Kilimandzsáró. A hegy hófödte csúcsaival csodálatos látványt nyújt. Szépsége annyira lenyűgözte a turistaként ott járó Ernest Hemingwayt, hogy a Kilimandzsáró hava című regényében örök emléket állított neki. Havas orma erős fényben olyan hatást kelt, mintha lebegne a síkság fölött. A globális felmelegedés miatt a Kilimandzsáró hava a kutatók szerint 2015-re teljesen eltűnik. Amerikai kutatók adatai szerint 1912 és 2000 között a hegy hó mennyisége több mint 80%-kal csökkent. A folyamat gyorsul, mert a helyi lakosság termőterülethez kíván jutni, és ezt úgy oldják meg, hogy felégetnek területeket a hegyoldalban. Az erdők elégetésének az a következménye, hogy kevesebb eső esik. A klímaváltozás a hósapka elolvadásán és szárazságon keresztül megy végbe, de az ok leginkább az erdők pusztulásában keresendő.
Az első felfedező, aki elérte a Kilimandzsáró hegy 5310 méter magasan húzódó hó vonalát, Teleki Sámuel volt.
A Kilimandzsáró a vidék népeinek szent hegye, ezért térsége korábban lakatlan volt.