Európa > Puglia: az olasz csizma sarka
Az olasz csizma még "ismeretlen" sarka meglepő szépségeket rejt. Ez a körút Puglia és Basilicata legszebb vidékeire kalauzol.
1. nap Bari
Érkezés Bari repülőterére, az autó felvétele, a város felfedezése. Puglia régió székhelye, Nápoly után Dél-Olaszország második legnagyobb városa. Egyike lett a legjelentősebb keresztény központoknak, amikor 1087-ben idehozták Szent Miklós ereklyéit a törökországi Myrából. Az ereklyék elhelyezésére építették fel a San Nicola bazilikát.
2. nap Bari – Castellana - Alberobello – Locorotondo – Martina Franca
Castellanában van Olaszország legnagyobb cseppkőbarlangja. Az UNESCO által védett Alberobello, a trullók hazája és egyben Puglia legjellegzetesebb városa. A szürke kúptetős meszelt, méhkasra emlékeztető kőkunyhók úgy néznek ki, mintha mesebeli manók laknának bennük. A XXI. században persze elég sokat bolttá vagy üzletté alakítottak, de így is lenyűgöző látványt nyújtanak. Locorotondo, a szó szerint kerek hely , egy dombra épült és nevével egyezően koncentrikus körökből áll. Mesés kilátás nyílik a környékre és tökéletes hely a fagyizásra vagy a környék fehérborainak beható megismerésére.
A nap végén érkezés egy barokk városba, Martina Francába, ahol középkori paloták és templomok sorakoznak. A környékbeli üzemekben megismerkedhetsz a mozzarella sajt készítésének titkaival.
3. nap Martina Franca – Ostuni – Brindisi – Lecce
A napot a falakkal körülvett fehér városban Ostuniban kezdjük. Brindisiben a Via Appia végét jelző oszlopok, a dóm, román stílusú templomok, díszkút és több vár is bejárható. A környékén védett erdők és nem messze csodaszép tengerpartok is várnak. A nap végén érkezés Leccébe.
4. nap Lecce környéke
Egész napos kirándulás a csizma sarkában. Leccében a rózsaablakos, barokk bazilika, a Dómtér, a színház, a Belloluogo-torony, a paloták az amfiteátrum és V. Károly várának megtekintését ajánljuk. Gallipoliban az erődöt, az óvárost és a Szt. Agáta katedrálist, Otrantoban a világítótoronyban kialakított múzeumot és a várat, délebbre haladva a fürdőket, Castro környékén a barlangokat, Nardoban a régészeti emlékeket javasoljuk meglátogatni. Természetesen a számtalan látnivaló közül elég kiválasztani azt, ami Téged érdekel, vagy akár „céltalanul” is bolyonghatsz a bűbájos falucskák közt.
5. nap Lecce – Matera
Matera Basilicata tartomány legcsodálatosabb városa, az UNESCO Világörökség része. A város egyedi hangulatát az óváros pici utcái, katedrálisa és a sziklába vájt barlangok adják, ahol egykor a szerzetesek laktak és templomokként is működtek. Összesen 155 ilyen különleges barlangot tartanak nyilván. Egy részük beomlott, míg másokban a freskókat is megtekintheted. A barlanglakások 2 fő csoportja a Sasso Barisano és a Sasso Caveos, amire mindenképp keríts időt.
6. nap Matera – Craco – Bari
Kirándulás Cracoba, ahol Mel Gibson Passió c. filmjének egyes részleteit forgatták. Útközben Guardia Perticara középkori városában is érdemes megállni. Craco 400 m magas sziklaszirtre épült városa egyike a szellemvárosoknak. Bár a történelem folyamán többször is csökkent lakossága kivándorlások és járványok miatt, 1963-ban földrengések és földcsuszamlások miatt a teljes lakosságot kitelepítették. Ma a város alsóbb és épebben fennmaradt részében laknak, de a történelmi óváros teljesen lakatlan, pontosan úgy néz ki, mint ahogy elhagyták. A középkori Pisticci városán keresztül érkezel Tarantoba. A palota, a katedrális, az Aragóniai vár és a kormányzati épületek mellett különlegessége egy híd, aminek mindkét oldalán a tenger látható: az egyik a Nagy-, a másik a Kis-tenger nevet viseli.
7. nap Kirándulás Bari környékén vagy pihenés a tengerparton
Ha szeretnél még kirándulni, akkor a part mentén észak felé indulj: Trani, Barletta, és Bisceglie településeket tekintsd meg. Még egy kicsit északabbra Margherita di Savoia településen a sóbányákat és a sóbányászatot bemutató múzeumot érdemes megnézni. Visszafele, Andria közelében fekszik Castel del Monte, ami a legismertebb vár a II. Frigyes német-római császár által építettek közül. Különleges nyolcszögletű alaprajza és építészeti megoldásai egyedülállóak, a Világörökség része.
8. nap Hazautazás
Pihenés a repülőgép indulásáig, az autó leadása, majd hazautazás.
Beutazási feltételek:
A belépés Olaszországba érvényes útlevéllel, vagy érvényes személyi igazolvánnyal lehetséges.
Személyazonosító igazolvánnyal nem rendelkező kiskorú állampolgár önálló, érvényes útlevéllel utazhat be. A tartózkodás anyagi fedezetének biztosítása továbbra is fontos, de nem vizsgálják belépéskor.
A problémák elkerülése érdekében javasolt, hogy amennyiben a kiskorú nem szüleivel utazik, akkor ő, vagy a vele utazó személy vigye magával a szülők (másik szülő) magyarul és a meglátogatni szándékozott (és a tranzit) ország nyelvén készült (vagy fordítással ellátott) hozzájáruló nyilatkozatát a kiskorú külföldre utazásához, ottani tartózkodásához. Amennyiben a hozzájárulási nyilatkozat lefordítása a meglátogatni szándékozott ország nyelvén nehézségekbe ütközik, úgy az angol vagy német fordítás is elegendő lehet. Hivatalos fordítás nem szükséges. A szülői hozzájárulási nyilatkozat kiállításához nincs egységes uniós formanyomtatvány.
Egészségügy
Utazás előtt mindenki feltétlenül gondoskodjon egészségügyi biztosításának igazolásáról - Európai Egészségbiztosítási Kártya (EEK), vagy betegség-, baleset-, poggyászbiztosításról. Az EEK-val a sürgősségi ellátás biztosított, egyéb jellegű orvosi ellátás esetén fizetni kell.
Ne feledjük azt sem, hogy a külföldön kapott kezelésekre külföldi szabályok vonatkoznak és persze az adott ország szabályai és árai. Az EEK hasznos, ha az Unión belül utazunk, de ha valami tényleg balul sül el, teljes körű fedezetet, védelmet nem nyújt. Érdemes és ajánlatos utasbiztosítást is kötni mellé.
Utazás házi kedvenccel
- Aki magával szeretné vinni kedvenc kisállatát (Európai Unió tagországai között kutyát, macskát vagy vadászgörényt) köteles az utazása előtt, az ún. állatútlevél (Pet passport) beszerzéséről gondoskodni.
- Az állatnak rendelkeznie kell jól olvasható azonosító tetoválással vagy chippel.
- Érvényes veszettség elleni védőoltás megléte szükséges. Az Európai Uniós országokon belül egységes, hogy az utazást legkorábban az első veszettség elleni oltás dátumától számított 21 nap múlva lehet megkezdeni az állatokkal, mivel az Uniós irányelvek szerint a veszettség elleni védőoltást a beadásától számított 21 nap elteltével lehet érvényesnek tekinteni.
Érdemes tudni, hogy Olaszországa 15 hetesnél fiatalabb életkorú, veszettség ellen oltatlan állatot még egységes európai állatútlevéllel sem engednek be szívesen az országba. Az országon belüli ellenőrzéseknél-pl. autópályán történő közúti ellenőrzéskor-emiatt gyakorta kellemetlenkednek a hatóságok.
Közlekedés
Utazás gépkocsival:
Magyar állampolgárok magyar jogosítványukat (bármelyik típusút) szabadon használhatják azoknak a járműkategóriáknak a vezetéséhez, amelyek a jogosítványban fel vannak tüntetve.
Az EU területén a felelősségbiztosítás nemzetközileg elismert igazolásaként a biztosítási kötvény vagy pedig a biztosítás létezéséről kiállított un. zöldkártya szolgál. Ez utóbbi nemzetközi gépjármű-felelősségbiztosítási bizonylatként szolgál. Az utazás előtt érdemes ellenőrizni, hogy a személygépkocsira kötött biztosítás a célországra is érvényes-e. Praktikus még itthon, a hazai biztosítótól európai baleset-bejelentő lapot igényelni. Ez külföldön történt baleset esetén jelentősen megkönnyíti az ügyintézést.
Valuta, bankok, üzletek
A hivatalos fizetőeszköz az Euro.
Olaszországban a bankok nyitva tartása általában: hétfőtől péntekig 8:30-13:30. A legtöbb bank délután is kinyit egy órára: 14:15 és 15:00, vagy 14:30 és 15:30 között.
A pénzváltók általában nyitva vannak egész nap.
Az üzletek nyitva tartása változatosabb. Hagyományosan ugyanakkor keddtől szombatig 9:30-13:00-ig vannak nyitva, majd a szieszta után 15:30-20:00 között. Hétfőn csak délutáni nyitva tartás van. A nagyobb boltok hétfőtől szombatig reggel 9-től este 9-ig nyitva tartanak.
Baj esetén
Az egységes uniós segélyhívószámot, a 112-t tárcsázva az ún. készenléti szolgálatokat (pl. mentők, rendőrség) érhetjük el bárhol az EU-ban. Ezt a számot minden vezetékes és mobiltelefonról ingyenesen lehet hívni, így az sem probléma, ha nincs nálunk pénz vagy telefonkártya. Hívásunkat telefonkezelő fogadja, aki vagy maga segít ügyünkben, vagy továbbkapcsol a megfelelő segélyszolgálathoz.
Fontosabb segélyhívó számok:
113 - Rendőrség
115 - Tűzoltóság
116 - Sárga angyal
118 - Mentők
Lopás esetén forduljunk a helyi rendőrséghez, ahol jegyzőkönyvet vesznek fel az esetről. Jegyzőkönyv felvétele elengedhetetlen a biztosítási vagy kártérítési kérvényhez, kárigényünket csak ezzel együtt fogadják el!
Ha útlevelünket lopják el, akkor azt jelentenünk kell a nagykövetségen és a rendőrségen is. Haláleset, baleset, betegség vagy letartóztatás esetén lépjünk kapcsolatba a helyi magyar nagykövetséggel vagy a konzulátussal.
Magyarország Nagykövetsége - Róma
Cím: Via dei Villini 12-16, 00161 Roma
Telefonszám: (00 39) (06) 4423-0598, 440-2032
Konzuli Hivatal
Cím: 00198 Róma, Via Messina 15. (a Porta Pia közelében)
Telefon: (00)-(39)-(06) 442-49-938, 442-49-939
Konzuli ügyelet: 3488-008159
E-mail: konzulatus@tin.it
Főkonzulátus (Milánó)
Cím: 20123 Milánó, Via Fieno 3, IV. emelet
Telefon: (00-39) - 02 / 72-60-09
Ügyelet: 3396-219517 (mobil)
E-mail: consung@tin.it
Honlap: http://www.mfa.gov.hu/cons/milan