Ázsia > Malájzia
Malájzia: az egzotikus Borneó, festői tengerpartok, különleges növények és állatok, modern épületek hazája
1. nap Érkezés Kuala Lumpurba
Transzfer a szállodába, majd rövid városnézés a modern felhőkarcolók és a régi történelmi épületek közt.
2. nap Kuala Lumpur
A régi és az új városrész megismerése: Királyi palota, nemzeti múzeum, Függetlenség tere, régi vasútállomás, nagy piac, könyvtár, Masjid Jamek mecset, Thean Hou templom, Iszlám művészeti múzeum, Guandi templom, madárpark. Mindenképpen érdemes felmenni a Petronas ikertornyok 41. emeletére vagy a tv-torony tetejére és megcsodálni a panorámát.
Kuala Lumpurtól 25 km-rel délre található a mesterséges város Putrajaya, ami a kormányzat adminisztrációs központjaként épült a zsúfolt főváros helyett. Hatalmas mecset, gyönyörű parkok és kertek, modern kormányépületek, hidak és a Millenium emlékmű található itt.
3. nap Kuala Lumpur – Cameron-felföld
Reggeli után a tengerszint feletti 1542 m-re magasodó felföldre visz az út, ami teaültetvényeiről, zöldség- és gyümölcsfarmjairól, csodálatos virágairól és különleges mikroklímájáról ismert. A környéket felfedezheted autóval, de érdemes egy-két kirándulóösvényt gyalogosan is végigjárni. Mindenképpen látni kell a kisebb falukat, ahol a nők bambuszból font kosarak értékesítésével keresik a kenyerüket, a gyönyörű vízeséseket és legalább egy teaültetvényt, ahol a jellemzően a teraszon felszolgált kóstoló mellett a teaültetvények kialakításáról, a növények termesztéséről és válogatásáról is rengeteget megtudhatsz. Érdeklődésedtől függően zöldségeskertekbe, eperföldekre, méhészetekbe vagy pillangókertekbe is ellátogathatsz.
4. nap Cameron – Lumut – Pangkor
A felföldön keresztül két út visz Lumut kikötőjébe. Mi a kerülőutat javasoljuk, ami Ipohot is érinti. Ipoh régebben az ónbányászat központja volt, ma leginkább a mészkőbarlangjai és az abban kialakított templomok, a britek építette vasútállomás és óratorony ferde épülete, a virágoskertek és a város szélén található Kellies kastély tart számot érdeklődésedre. Lumutból kb. fél óra alatt visz a komp Pangkor szigetére. Az idilli szigeten teljes nyugalom, zöldellő hegyek, pálmafás strandok, fehérhomokos part, felfedezetlen természet, különleges növény- és állatvilág és fantasztikus naplementék várnak.
5. nap Pihenés Pangkor szigetén
6. nap Pangkor – Lumut – Kuala Lumpur – Kota Kinabalu
Reggeli után utazás komppal Lumutba, majd szárazföldön Kuala Lumpurba, ahonnan repülő visz Borneó szigetére, egészen pontosan Kota Kinabaluba. Az egzotikus Borneó Földünk harmadik legnagyobb szigete, melyen Brunei, Malájzia és Indonézia osztozik. Egy hatalmas egybefüggő őserdő jellemzi, mely endemikus fajoknak is otthont ad. Malájziához az északi területek nagy része tartozik: Bruneitől nyugatra Sarawak, tőle keletre pedig Sabah tartomány fekszik. Mindkét térség bővelkedik a mesés tengerpartokban, a gyönyörű természeti jelenségekben, a különleges növény- és állatvilágban. A programban most Sabah tartományt javasoljuk felfedezni, de természetesen választható Sarawak is, vagy ha több időd van, akkor bejárható mindkét terület is.
7. nap Borneó
Maláj Borneó felfedezését a Kinabalu parkban érdemes kezdeni, ahol a Kinabalu hegy emelkedik a magasba. A park biológiai sokféleségének köszönhetően a Világörökség része (ami egy apró lépés a természet megőrzésére, mert az iparosodás, a pálmatelepítések és a fakitermelés rohamosan csökkenti Borneó őserdejének a területét). Bár a kijelölt útvonalakon egyénileg is több útvonalon járhatsz a parkban, javasoljuk, hogy túravezetővel kirándulj, aki a különleges növényekre és állatokra fel tudja hívni a figyelmedet, valamint sok információt is tud róluk. A hőforrások megismerése, az átkelés a 41 méter magas függőhídon, ahonnan pazar kilátás nyílik az őserdőre kihagyhatatlan. A kirándulás végén visszatérhetsz egy tengerparti hotelbe vagy alhatsz egy tipikus helyi „szállón” a nemzeti park közepén. Ezek a hosszú és keskeny házak cölöpökre épülnek, a földtől pár méteres magasságban. Egy-egy szobában 3-4 fő szállásolható el (a helyi törzseknél többgenerációs családok laknak egy-egy helyiségben), a komfortfokozatuk elég alacsony, viszont tökéletes lehetőséget biztosítanak a helyi szokások megismerésére.
8. nap Borneó
Borneó szigetén számtalan látnivaló és program vár: megmászhatod a Kinabalu-hegyet, felfedezheted az őserdőt, a mangrove-mocsárvidéket vagy búvárkodhatsz a közeli Sipadan-zátonynál. (A programot kérésednek megfelelően alakítjuk.) Javaslat: Reggeli előtt séta a szállás környékén az erdőben, a napfelkelte megtekintése, majd látogatás egy teaházban, a tea és a teakészítők megismerése. Továbbutazás Sandakan felé. Közben megismerkedhetsz a halmasszázzsal is. A továbbiakban Sabah leghosszabb folyójának, a Kinabatangan környékének a felfedezését ajánljuk, ahol színes madarakat, mangrove-erdőket, valamint a világhírű nagyorrú, proboscis majmokat is látni, amint a fák tetején nézelődnek és játszanak.
9. nap Borneó
Reggel madárcsicsergésre és az állatok zajára ébredsz. Korai hajókirándulás egy holtágnál kialakult tóhoz madármegfigyelésre. Az állatvilág megismerése egy gyalogos dzsungeltúrán (időjárás függvényében), majd visszatérés a szállásra. A szállás környékének, a szomszédos falunak a megismerése vagy további kirándulások a folyón.
10. nap Borneó
Egész napos kirándulás először a Gomantong természetvédelmi területen a barlangok megismerésére. Bár a barlangok és élőviláguk lenyűgöző, előre jeleznénk a kényesebbeknek, hogy a talaj csúszós és igen nagy mennyiségű guano és bogár kerül alánk, ha el találunk esni. A barlangok különlegessége még, hogy február és augusztus között gyűjtik be életveszélyes módon a kínai konyhán igazi különlegességnek számító madárfészkeket. Továbbutazás a Sepilok orángután menedékhelyre. A világon 4 olyan menedékhely van, ahol a sérült, beteg vagy rabságból kiszabadított orángutánokat igyekeznek visszaszoktatni a természetes élőhelyükre, melyek közül a Sepilok talán a legnagyobb.
11-12. nap Borneó: Teknős-sziget
Sandakantól kb. 40 km-nyire fekszik több kicsiny, lakatlan sziget, melyek Teknős-sziget néven lettek híresek, mivel a kipusztulóban levő zöld teknős és a közönséges cserepes teknős költőhelye is itt van. Bár egész évben megfigyelhető a jelenség, július és október között a legnyugodtabb a tenger, ezért akkor fordul meg itt a legtöbb teknőc. Sötétedés után jönnek ki a partra, hogy elássák tojásaikat, majd visszatérjenek a tengerbe. (Az időpont miatt szükséges egy éjszakát a szigeten tölteni.) A szigetek elsődleges célja a teknősök költésének biztosítása, valamint a megfigyelésük, ezért korlátozott a látogató turisták száma és a teknősök megfigyelése kizárólag szakember vezetésével történhet (nehogy megzavard a tojót vagy teljesen véletlenül rálépj egy éppen kikelt kisteknősre).
13. nap A repülő indulásáig szabadidő, majd hazautazás.
Malajzia tiszteletbeli konzulátus
Cím: Penang c/o FASTRON Sdn. Bhd. Bayan Lepas FIZ 3 11900
Előhívó: 60-4
Telefon: 644-9937
Fax: 643-9500
Hivatalos nyelv: bahasza maláj, angol
Hivatalos pénz: 1 malaysiai ringgit = 100 sen
Az időeltolódás +7 óra Magyarországhoz képest, nincs téli-nyári időszámítás.
Elektromosság: 220 V, 240 V, 50 Hz A legtöbb helyen a csatlakozók nem európai szabvány szerintiek, ezért érdemes adaptert vinnünk magunkkal.
Időjárás:
Trópusi éghajlat jellemzi, Malajziában a nappali hőmérséklet egész évben viszonylag állandó: 30 °C közeli, de magas a páratartalom, 80-90%. A délelőtt napos, száraz, a délután esős. A fennsíkokon hűvösebb, elviselhetőbb klíma uralkodik. A Maláj- félszigeten a legcsapadékosabb hónap a november, a legderültebb hónap a február. A keleti és nyugati part időjárása eltérő.
Öltözködés: Az ország klímája miatt a vékony ruházat ajánlott, azonban a templomokban és mecsetekben póló, illetve a lábakat takaró nadrág, illetve hosszú szoknya viselete elvárt.
Közlekedés: Az országban baloldali közlekedés van. Nincs vízi összeköttetés a sziget és a félsziget között, így ezt a távolságot repülővel kell megtenni.
Útlevél, vízum: Magyar állampolgárok turisztikai céllal, a beutazás időpontjától számítva még legalább fél évig érvényes útlevéllel vízummentesen utazhatnak Malajziába, amennyiben ott tartózkodásuk időtartama nem haladja meg a 90 napot.
Egyéb: Kötelező oltás nincs. Malajzia egyenlítői égövi fekvése miatt az utazóknak valamennyi ázsiai trópusi betegség, elsősorban a hepatitisz és a malária elleni védekezésre ajánlatos felkészülniük. A szúnyogriasztó szerek használata ajánlott.
Csapvizet lehet inni, de ajánlott inkább a palackos víz.
Nem kötelező a borravaló adása, az utastól függ, hogy akar-e adni, vagy sem. A legtöbb hotel, és a nagyobb éttermek az 5 % állami adóhoz, még további 10% szerviz díjat számolnak fel.
A taxisok 50% felárat számolnak az alapdíjhoz éjfél és hajnali 6 óra között.
A Föld harmadik legnagyobb szigete az őserdőiről, folyóiról, és vadvilágáról híres Borneó. Pazar növényvilág jellemzi a borneói őserdőt, az egyik legősibb vadont a Földön. A növény- és állatfajoknak ez a hihetetlen sokfélesége ma már földünk kevés helyén található meg.
A Kinabalu Nemzeti Park területén több mint 1500 különböző orchidea faj, 27 rododendron faj, 450 féle páfrány és 300 különböző madárfaj él.
Itt lehet találkozni az öt hosszú leveléről felismerhető húsevő kancsókavirág 10 különböző fajával. Kúp alakú virágjának belsejében lefelémutató szúrós szőrszálak nőnek. A növény vonzza a rovarokat, amelyek a cső alakú levélen keresztül bemásznak a virág belsejébe. Kifelé nem vezet út, a szőrszálak csapdába ejtik őket. A rovarok a növényben levő kis tavacskába pottyannak, ahol az emésztőnedvek végeznek velük. Mivel a növények gyenge táptalajon élnek, így pótolják a hiányzótápanyagokat.
Itt él az másik növény ritkaság is, a földkerekség egyik legnagyobb virága, a rafflézia, mely januártól márciusig virágzik. E növénynek gyakran 80 centiméteresre megnövő virágától eltekintve nincs se szára, se levele, se gyökere. Az eddig talált legnagyobb példány átmérője 1 méter volt és 7 kg-ot nyomott
Egy kúszónövényen, a Tetrastigma nevű liánon élősködik, annak nedveit csapolja meg fonalszerű szívógyökereivel. A száraz időszak kezdetén az addig láthatatlan növény áttöri a lián kérgét és egy nagy bimbót fejleszt. A rendszeres esők miatt a bimbó egy hatalmas, labda méretét éri el, ekkor a fedőlevelei kinyílnak. Az alattuk levő „szirmok” kihajlanak, és felfedik a virág közepén található kehelyben megbúvó porzókat és termőket.
A növény tündöklése mindössze 2-3 napig tart, ez alatt különös szépségével ellentétben átható dögszagot áraszt. A szag vonzza a rovarokat, amelyek elvégzik a beporzást. Pár nap múlva a virág megbarnul, elveszti „illatát”, majd termést hoz. A növény soha nem nő ugyanazon a helyen, termőhelye terméketlenné válik. Azt, hogy az apró magok hogyan kerülnek egy másik liánra, még nem sikerült kideríteni a kutatóknak.
A néphit szerint hatásos afrodiziákum, ezért a helybéliek titkon begyűjtik, és porítva drágán eladják. Több faja is létezik, Malajzián kívül Thaiföldön, Indonéziában és a Fülöp-szigeteken fordulnak elő.
Borneón a földfelszín alatt hatalmas barlangok találhatók, melyek a denevéreknek adnak otthont., melyek a sziget rovarvilágával táplálkoznak. A barlangok elég nagyok ahhoz, hogy egy katedrálist is magukba foglalhatnának, némelyek hossza a 66km-t is eléri.