Ázsia > Kamcsatka: a vulkánok földje
A misztikus félszigetről még az oroszok se tudnak sokat, más népek pedig még kevesebbet. A különleges vidékre régebben hónapokig tartott eljutni, 1990-ig pedig teljesen lezárt volt a terület a külföldiek előtt. A gyönyörű, de kissé zord és állandó vulkanikus tevékenységgel kísért vidék meglátogatását elsősorban a természet kedvelőinek ajánljuk. Akik eljutnak ide, életre szóló élményeket szereznek: fekete homokos tengerpartok, hófödte hegyek, füstölő vulkánok és bóklászó medvék jellemzik a mesebeli vidéket.
1. nap Utazás Kamcsatkába
Utazás Kamcsatkába, pontosabban Petropavlovszk-Kamcsatszkijbe.
2. nap Érkezés
Érkezés, a szállás elfoglalása, akklimatizálódás.
3. nap Petropavlovszk-Kamcsatszkij
A város felfedezése, majd kirándulás Ozerkibe, ahol öt meleg- és hidegvizes természetes fürdő vár. Petropavlovszk-Kamcsatszkij vulkánokkal körülvett városában több emlékművet állítottak a város és Kamcsatka felfedezőinek, múzeumaiban a félsziget történelmét és élővilágát ismerheted meg; tematikus múzeumaiban a háborúval, a vulkanológiával, a halászattal és az oceánográfiával kapcsolatos részletesebb információkat és tudnivalókat mutatják be.
4. nap Mutnovszkij-vulkán, Kis gejzír-völgy
Kirándulás a Mutnovszkij-vulkánhoz, a Kis gejzír-völgybe. Szállás Paratunkában. A Mutnovszkij vulkán az egyik leglenyűgözőbb folyamatos tevékenysége miatt: gőz- és gázkilövellések, fortyogó „sárüstök” jellemzik. A kráter tetejéről csodálatos kilátás nyílik a belsejébe és a környékre.
5. nap Fürdés, népszokások
Pihenésként fürdőprogram a közeli termálvízben. Délután a helyi szokások és életvitel megismerése: látogatás egy chumba, ami szarvasbőrből készült tradicionális ház, majd a helyi ételek kóstolása (halételek, szarvas), végül néptánc és népzene a tűz körül.
6. nap Csendes-óceán partvidéke
Kirándulás a Csendes-óceán partjára. A növény- és állatvilág, valamint a sziklákon kialakuló különleges képződmények és a fantasztikus panoráma megfigyelése.
7. nap Avascsinszkij- és a Korjakszkij-vulkán
Kirándulás az Avascsinszkij- és a Korjakszkij-vulkánhoz. A két vulkán a félsziget legaktívabb és leglátványosabb vulkánja. Az Avascsinszkij patkóalakú calderája egy 30-40 ezer évvel ezelőtti földcsuszamlás során alakult ki, a tetején számtalan fumarola figyelhető meg. Mindkét vulkánt a Decade vulkánprogram 16 tagja közé sorolták: a programhoz tartozó vulkánokat aktivitásuk, rendkívüli erős kitöréseik és a lakott területekhez levő közelségük miatt kiemelt figyelemmel kísérik a vulkanológusok. A vulkánok megfigyelésének egyik célja az általános megismerésük mellett az esetleges katasztrófa-helyzetekre való előrejelzés és a károk lehetséges elkerülésének tanulmányozása. Az európai vulkánok közül az Etna, a Vezúv, a Teide és Szantorini tartozik még a csoportba.
8. nap Gejzírek völgye
Helikopteres kirándulás a Gejzírek völgye felett. Ez a völgy a második legnagyobb terület a világon, ahol ennyi gejzír figyelhető meg. Alig 500 méterrel a földfelszín alatt már 250 C ok a hőmérséklet. Az állandó kitörések miatt a legjobb lehetőség a geotermikus tevékenység megfigyelésére a helikopteres túra. Egy 2007-es sárfolyam a völgy jelentős részét elárasztotta, de az épen marad terület is még számtalan csodát tartogat. A 6 km hosszú völgyben közel 90 gejzír és számtalan hőforrás látható. Egyes gejzírek 10-12 percenként, míg mások 4-5 óránként törnek ki. A hőforrások környékén a növényzet és a természet színei is igen különlegesek.
9. nap Avacsinszkaja-öböl
Kirándulás az Avacsinszkaja-öbölben: horgásztúra, fókák, halászmadarak, delfinek és bálnák megfigyelése. Az öböl nevezetessége a 3 fivér sziklaalakzat is, mely a tengerből emelkedik ki.
10. nap Szabadprogram
Szabadprogram: kipróbálhatod a síelés legkülönfélébb formáit, a kutyaszánon utazást, vagy ellátogathatsz pl. a Malkinszkije termálforrásokhoz fürödni.
11. nap Hazautazás
Utazás Moszkván keresztül haza.
Időjárás: A mérsékelten hideg zóna kontinentális boreális klímája, hosszú és rendkívüli hideg, havas telek, de viszonylag meleg nyarak jellemzik. A nyári időszakban 20-25 fok várható, a legtökéletesebb időszak az utazásra júniustól szeptemberig, de téli túrák is foglalhatók.
Pénznem: Hivatalos fizetőeszköz a Rubel. Javasoljuk dollár vagy euro bevitelét Oroszországba.
Időeltolódás: A Moszkva – Kamcsatka útvonal 8,5 óra hosszú, az időeltolódás 10 óra.
Magyarország Nagykövetsége
Cím: Moszkva ul. Moszfilmovszkaja 62.
Előhivó: 007-495
Tel.: 641-7500
Ügyelet: 641-7500
Fax: 641-7520
Konzuli osztály telefon: 007-495-641-7512
Konzuli osztály fax: 007-495-641-7521
Honlap: http://www.mfa.gov.hu/emb/moscow
A Kamcsatka-félsziget a Csendes-óceánt ölelő, pacifikus tűzgyűrűnek is nevezett vulkáni vonulat tagja. Kamcsatka sztratovulkánjai nagyrészt hamuból és más laza szerkezetű kőzetből állnak, itt könnyű dolga van a hóeróziónak. Minél mélyebbre ássa be magát egy hófolt a laza talajba, a következő télen annál több hó halmozódik fel a teknőben, és ezzel a lehordást, az eróziót erősíti.
Az aktív tűzhányók rendszeresen törnek ki, addig a Kamcsatka-félszigeten ez csak ritkán fordul elő. Amikor „felébrednek”, akkor viszont hatalmas tűzijátékot rendeznek. Csak ritkán követelnek áldozatot, de ennek leginkább az az oka, hogy a félsziget nagyon ritkán lakott. Négyzetkilométerenként csak 1-2 ember él itt. A Bering-tenger és az Ohotszki-tenger között a félsziget 300 vulkánja közül 30 máig is aktív. Az öt nagy Nemzeti Park területén ezekből 20 található. A Föld egyetlen pontján sem találunk ekkora területen ennyi aktív vulkánt. Közülük a 4850 méteres Kljucsevszkaja Szlopka egész Eurázsiában a legnagyobb működő vulkán. 2010. februárjában felhője 6 kilométeres magasságig emelkedett, a kráternél pedig lávafolyások és törmelékszórások történtek.
A kelet-ázsiai lombos és tűlevelű öv közötti átmeneti területen érintetlen őserdők vannak.
A félszigeten csaknem 900 km2-nyi eljegesedett terület található. Kamcsatka patakjai halban, különösen lazacban bővelkednek. A tundrákon medvék, rozsomákok, rénszarvasok, cobolyok élnek, a parton tengeri madár telepek vannak. A kamcsatkai barna medve a barna medvék második legnagyobb termetű alfaja, mérete alig marad el a csúcstartó kodiak medvéétől. Marmagassága 1-1,5 méter, testtömege akár 700 kg is lehet. A kifejlett hímek felágaskodva elérhetik a 3 métert is. Kelet-Szibéria tajgavidékein él, legnagyobb populációja a Kamcsatkai-félszigeten fordul elő. A kamcsatkai barna medve alapvetően kerüli az embert.
A nyári időszakban 20-25 fok várható, a legtökéletesebb időszak az utazásra júniustól szeptemberig, de téli túrák is foglalhatók.
A Moszkva – Kamcsatka útvonal 8,5 óra hosszú, az időeltolódás 10 óra.