Európa > Franciaország: Bretagne
Bretagne Franciaország legnyugatibb tartománya, mely a látnivalókban egyébként is bővelkedő országban igen előkelő helyen szerepel. Az éghajlata egész évben kellemes. A falvak és kisvárosok között egyetlen sem akad, amelyik ne lenne érdemes arra, hogy megálljunk és elcsodálkozzunk az épületeken, az idilli főtereken, vagy az itt élő emberek nyugodt életvitelén. A házakat mindenhol virágok díszítik olyan gazdagságban és változatosságban, ahogy sehol máshol nem tapasztalható a világon. Mindegyik falucska szinte apró műremek, amit a középkori breton építészet és a millió virág tesz hallatlanul hangulatossá. Ezzel rokon a gyönyörű természet, a ligetes erdők, a tengerbe szakadó sziklák, a sirályok állandó rikoltozása, a kikötők forgataga, és az óceán hűs szellőjének lehelete.
1. nap Párizs - Quimper
Érkezés Párizsba, az autó felvétele vagy utazás a Montparnasse pályaudvarról a híres TGV vonattal Quimperbe. Érkezés után a szállás elfoglalása.
2. nap Quimper környéke
Egész napos városnézés és pihenés Quimperben, Finistère ("A Föld vége") megye és a breton kultúra központjában. Mindenképpen tégy egy sétát az Odet-folyó partján, ahol a több száz éves házakat láthatod. Érdekességük, hogy az építőmunkások először az épületek vázát építették meg fából, majd a köztük lévő réseket töltötték ki agyaggal. A középkori és mai napig lakott házak felső emeletei mindig belógnak az utca fölé. Érdeklődésedtől függően tégy egy látogatást valamelyik múzeumban (pl. Breton Múzeum, Fajansz Múzeum, Szépművészeti Múzeum).
A különleges hangulatú városban a sok séta után feltétlenül el kell látogatni egy igazi creperiebe, hogy megismerjük az eredeti bretagne-i süteményeket és palacsintákat.
3. nap Concarneau - Vannes
Reggeli után utazás Concarneauba: a fallal körülvett városközpontot két hidacska köti össze a kontinenssel. Pont Aven a festők falva régebben a 14 szélmalom és a 15 ház „városa” volt. A Tremalo kápolnában található a Sárga Krisztus. Délután utazás Morbihan és Carnac felfedezésére. Carnac a menhirek (függőlegesen felállított kövek) települése: közel 3000 követ állítottak itt fel 5000 évvel ezelőtt. A városka felfedezése után Le Menec, Kermario és Kerlescan vidékének bejárása a saját tempódban. Továbbutazás Vannes-ba a művészet és történelem városába, ahol bástyák, a kikötő, St. Pierre katedrális és favázas házak várnak. Útközben a Saint Anne d’Auray a bretoni zarándokhelyen a Bazilika megtekintése.
A Morbihan-öbölben annyi sziget van, ahány nap az évben. Szép időben feltétlenül érdemes legalább egy rövid hajókirándulást tenni.
4. nap Quimper környéke
Reggeli után az ellenkező irányba indulunk a bretagne-i vidék felfedezésére. , először Locronan XVIII. századi kisvárosában állunk meg egy rövid időre, mely kedvelt filmes díszlet, többek között Roman Polanski is forgatott itt. A kisváros érdekességei közül az ételek csak az egyik részt jelentik, a másik részt a környező erdőségekben megbúvó tündérek, szellemek és lovagkori legendák alkotják. Douarnenez kisvárosába egy látványos múzeumot látogathatunk meg. Douarnenez a franciaországi szardínia-halászat és -feldolgozás központja. A kikötőben ma is rengeteg halászhajó horgonyoz, amiket hatalmas halfeldolgozó üzemek várnak. A több száz éves hagyományoknak a Kikötői Múzeum állít emléket két helyszínen. A múzeum épületében többek között korabeli csónakokat, a halfeldolgozó üzemek berendezéseit, Douarnenez egykori képét és az itt élt embereket mutatják be. A kikötőben pedig a világ különböző helyeiről származó halászhajókat járhatjuk be a gépháztól, a legénységi szállásokon keresztül a hajóhídig. A hajók közt éppúgy találunk korabeli gőzöst, mint vitorlást, vagy modernebb halászhajókat is. Mindezek után érdemes ellátogatni Guilvinec halászfaluba is, ahol fennmaradtak a halászat ősi hagyományai.
Következő látnivalónk az óceánparti Kerascoet falu, ahol mintha egy történelmi film élő díszletébe csöppentünk volna. A valódi XV. századi faluban egyetlen modern épület sincs. Egyes források szerint ez a legrégebbi breton falu, amely mind a mai napig lakott.
Később a Pointe du Raz fokra látogatunk, ahol Bretagne talán legszebb, óceánba szakadó szikláit csodálhatjuk meg. Hamisítatlan óceánparti hangulat, éles sziklagerincek, világítótornyok és sirályok várják a látogatót. Láthatjuk többek közt a part menti vizeknek azt a részét, amit a tengerészek csak Plogoff poklának neveznek. Rengeteg hajó futott ugyanis itt zátonyra az alattomos tenger alatti kősziklák miatt.
Mielőtt visszaérünk a városba feltétlenül álljunk meg egy helyi gazdaságban, ahol a vidék világhírű italát a cidre (almabor) készítését ismerhetjük meg és természetesen meg is kóstolhatjuk.
5. nap Quimper - Brest - Morlaix
Továbbindulunk Quimperből a főúton Brest felé, ahol megtekintjük a várat, a kereskedelmi kikötőt, esetleg valamelyik botanikus kertet és az Oceanopolist, majd a part menti pici úton Pointe de St.Mathieu felől indulunk északra. A látványosságok sorrendben: Pointe de Kermorvanról gyönyörű a kilátás és van itt egy világítótorony, Pointe de Corsenről a kis szigetekre nyílik pazar kilátás, Trezien világítótorony, Kerloas menhir (a legmagasabb Franciaországban), Lanildut, Trémazan, Ste-Marguerite dűnéi (itt szárítják a hínárt a feldolgozás előtt), Ile Vierge (legmagasabb világítótorony).
Ha Quimperből nem a főúton mész tovább, akkor egy igazi különlegességet, a lidércek és mesebeli lények otthonát, a Huelgoati uradalmi erdőt járd be! A csodálatos természeti környezetben hangzatos kirándulóhelyeket (Pokol ösvénye, Remegő kő, Káosz Malma) járhatsz be; ha hiszel a legendáknak és hat rád a bretoni, borongós időjárás, még a tündérekkel is találkozhatsz.
Brestből továbbindulva a következők várnak: az Abers-part a sziklák, tölcsértorkolatok, a legendák partja. St. Mathieu pont, ahol az apátság romjai állnak. Lanildut, Porspoder, majd Plouguerneau és Lilia, valamint az Aber Wrach vagy Aber Benoit nevű festői partszakasz megtekintése. Itt van Európa legmagasabb világítótornya.
Délután Guimiliau és Saint-Thegonnec megtekintése. A két százados vetélkedés a két város építészei között egyedülálló gazdagságot vonultat fel mindkét városban. Morlaix-ban a kalózházak és csodálatraméltó világítóházak láthatók, amik egyedülállók a kontinensen.
6. nap Tregastel
A rózsaszín gránitparton haladunk Tregastel felé. Lannionban a kisváros hatalmas gazdasági fejlődésen ment át, de történelmi városközpontjában a középkori házak csodálatos példányait tekinthetjük meg. Ploumanachban érdemes megállni és gyalogosan járni a parton, gyönyörködni a rózsaszín gránitkáoszban. A híres bretoni sziklát Franciaország minden részén keresik. Továbbutazás Plougrescant fele, ahol a 2 szikla közé „szorult” pici házakat érdemes megtekinteni, majd Bretagne legrégibb katedrálisát nézheted meg Treguierben. Az út végén át lehet autózni Ile Grande szigetére, ahol ornitológiai állomás működik.
7. nap Tregastel - St. Malo
Reggeli után a főúton megyünk Langueux felé, majd nem sokkal a város után letérünk és a parti úton folytatjuk utunkat. Ezen az úton (is) világítótornyok sokasága látható. Egyéb látnivalók: Erquy városka és innen kb. 20 perc séta az azonos nevű fok, ahonnan a strandokra és a zátonyokra lehet látni; Cap Frehelben az erődítményhez és a világítótoronyhoz érdemes elsétálni; Lancieux. Az út nem mindig az óceánparton kanyarog, de időnként csodálatos kilátás nyílik a sziklákra, illetve sok előkelő és divatos villa épült a környéken.
Délután érkezés Saint Maloba. A szűk utcák, a vár, a katedrális és Ann hercegnő házának megtekintése, valamint ismerkedés a városka híres szülötteivel, mint Jacques Cartier, Surcouf vagy a romantikus író Chateaubriand.
8. nap St. Malo, Dinan
Utazás Dinanba: az ezeréves történelemmel rendelkező városban régi utcák, favázas házak, az óratorony, egy angol kert és egy kastélymúzeum vár. Dinard egy jól ismert tengerparti üdülő-település egy kis retro hangulattal. A két város közt érdemes megállni Pleudihen-sur-Ranceben, ahol az alma és almabor (cidre) múzeum található; Moulin du Prat malmánál, ahova beköltözött egy fóka (egyébként a kevés működő malmok egyike) és a Montmarin kerteknél. A Rance-folyón hajóval is megtehetjük az utat, csak arra kell figyelni, hogy az apály-dagály változásától függően áll meg 15 percre vagy órákra egyes kikötőhelyeken, ezért erről érdemes a helyszínen tájékozódni.
9. nap Cancale, Mont St. Michel
Utazás Cancaleba: az osztrigafarmok megismerése, látogatás a Ferme Marine-ban, ahol mindent elmondanak az osztrigáról, a farmokról és megtekinthető a kagylókiállítás. A program kóstolóval zárul. Továbbutazás Mont Saint Michelbe. A világhírű kolostorról azt mondják, hogy azt jelenti a tengernek, amit a Kheopsz piramis a sivatagnak. Kétségtelen, hogy a természet és a művészet egyedülálló alkotásáról van szó: a Világörökség részét képező középkori város, amely az apály-dagály változásától függően hol a szárazföld része, hol sziget. A mindössze 42 fős lakosságú település büszkesége az eredetileg 11. századból származó apátság.
10. nap Rennes - Párizs
Utazás Rennesbe, ami a római idők óta fontos település. Óvárosában hangulatos utcákat fedezhetünk fel, megnézhetjük a neoklasszicista katedrálist és a Bretagne-i parlament-palotát. Esetleg érdemes egy picit délebbre Loheacba látogatni, ahol egy páratlan autómobilmúzeum várja az érdeklődőket. A bretagne-i látogatás után utazás Párizsba, a repülőtérre. Az autó leadása, hazautazás.
Magyar Konzulátus címe Párizsban
92 rue Bonaparte. 75006 PARIS
Tel: +33 (0)1 43 54 66 96 (metromegálló: St Sulpice)
Amennyiben autóval szeretnél közlekedni Franciaországban, a következő iratokra van szükséged: jogosítvány (nemzetközi jogosítvány, ha nem saját kocsit használsz, hanem bérel)sz, forgalmi engedély és biztosítás (zöld kártya).
Az ittas vezetést szigorúan büntetik. A megengedett alkoholszint 0,5 mg, azaz két kis pohár bor.
A biztonsági öv használata kötelező elöl és hátul is. Gyerekülés 25 kg-ig kötelező, az első ülésen pedig 10 évnél fiatalabb gyermek nem utazhat.
Parkolás: A városi parkolás szabályozva van és általában fizetős. Csak megengedett helyeken parkoljon (parkolási jegyet a dohányboltokban lehet beszerezni, vagy az automatáknál)
Kerékpárosoknak: A biciklivel közlekedők számára kötelező a megkülönböztető, láthatósági mellény viselete Franciaországban lakott területen kívül és éjszaka, illetve bármikor ha rosszak a látási viszonyok.
Bankok nyitva tartása, bankkártyák
Keddtől-szombatig 10h-17h tartanak nyitva, 13h-14h között ebédszünetet tartanak, de ünnepek előtti napon korábban zárnak. Bizonyos bankok szombat délelőtt is nyitva tartanak.
A legtöbb áruházban, szállodában és étteremben használhatók. A kereskedők minimális költséget számolnak fel.
Orvosi költségek megtérítése
Az orvosi kezelések megtérítéséhez a Nemzetközi Társadalombiztosító E 111-es formanyomtatványa szükséges. A legegyszerűbb azonban minden eshetőségre kiterjedő biztosítást kötni utazás előtt. Ez esetben minden költséget a biztosító áll.
Ha kis kedvencével együtt szeretne Franciaországban utazni, a következő szabályokat kell betartania:
- az állatnak rendelkeznie kell jól olvasható azonosító tetoválással vagy chippel,
- érvényes veszettség elleni védőoltással (az utazást legkorábban az első veszettség elleni oltás dátumától számított 21 nap múlva lehet megkezdeni, mivel az Uniós irányelvek szerint a veszettség elleni védőoltást a beadásától számított 21 nap elteltével lehet érvényesnek tekinteni).
- Érvényes európai állatútlevéllel.
Bretagne a tengerészek hazája, akiknek véleménye szerint Bretagne Neptun lánya. Egy régió, mely ragaszkodik sajátosságaihoz. Bretagne egy külön kis világ Franciaország csücskében. Bretagne nagyon sajátságos vidék. Brocéliande sűrű erdeje Lancelot legendáját, a Graal lovagokat idézi fel. A mítoszokat és legendákat többnyire a szigorú természet ihlette, de az ember is sok titokzatos nyomot hagyott maga után. Erre utalnak a carnaci menhire és dolmenek. A bretonok rendkívül büszkék örökségükre, hűségesen őrzik hagyományaikat, a breton nyelvet ma már egyetemen is tanítják.
A több ezer kilométer hosszú tengerpart hihetetlenül változatos, furcsa alakú sziklái a Gránit-parttól Morbihanig különös jelleget kölcsönöznek a tájnak. Nem beszélve a kisebb-nagyobb vagy egészen parányi szigetekről: Bréhat, Batz, Ouessant, Belle-Ile, melyek időtlenségbe röpítik az utast.
Érdemes kihajózni Bretagne valamelyik kis szigetére. A Belle Íle a legnagyobb, mely a szárazföld felöl szelíd, az óceán felől vadregényes. A sziget belsejében színes redőnyös fehér falú házak sorakoznak. Ile de Batz, Iles des Glénan, Ile de Bréhat, ahol autók nincsenek, csak biciklisek vagy gyalogosok. Az Ile Vierge szigeten található Európa legmagasabb világítótornya (82,5 m).
A vidék felfedezésén túl ne mulaszd el megkóstolni a helyi ízeket!
A bretoni különlegességek a palacsinták és lepények (crepes, galettes), „far” (sütemény), „Kougin Amann" (sós vajjal készített sütemény), almabor (cidre), a tenger gyümölcsei.