Afrika > Egyiptom: a fáraók és piramisok földje
Egyiptomi program azoknak, akik nem csak tengerparti üdülésre vágynak, hanem egy olyan programra, ahol több piramist nézhetnek meg, részt vehetnek egy nílusi hajóúton és a legszebb műemlékeket csodálhatják meg.
1. nap Érkezés Kairóba, a szállás elfoglalása, pihenés reggelig.
2. nap Kairó
Az egyiptomi főváros felfedezése: Egyiptomi múzeum (a múmiákhoz külön belépőt kell fizetni, de mindenképp megéri), Citadella, kopt negyed, Khan el Khalili bazár, Ibn Tulun mecset, Kairó-torony.
3. nap Piramisok
Ezt a napot a piramisépítészet rejtelmeinek szenteljük: a világhírű Gizai piramisoknál és a Szfinxnél tett látogatást kiegészítjük a szakkarai lépcsős piramissal, valamint a dahsúri vörös, fekete és törtfalú piramissal, így bővebb képet kaphatunk arról, hogy mikor hogyan építették és mire használták a piramisokat. Útközben természetesen Memphiszben II Ramszesz szobrát és az alabástrom szfinxet is láthatod.
4. nap Alexandria vagy Fajjúm
Ezt a napot érdeklődésedtől függően vagy a tengerparti, egykor igen jelentős kikötővárosban, Alexandriában a pharoszi világítótorony helyén épült Qatbai erőd, a katakombák és a Montazah palota megtekintésével; töltsd vagy utazz Fajjúmba az ország egyik legnagyobb oázisába, ami egyben a főváros zöldségeskertje is. A tavat egykor a Nílus táplálta, jelenleg mérete folyamatosan csökken. Az oázis szomszédságában van a hawarai nekropolisz is, ami piramisain kívül arról is híres, hogy papiruszokat és múmia-portrékat találtak itt.
5. nap Kairó – Luxor
Utazás éjszakai vonattal vagy repülővel Luxorba, majd a város felfedezése. A Nílus két partján fekvő műemlékek az ókori világ legcsodálatosabb példányai. A keleti parton a luxori és a karnaki templomot, valamint a Luxor múzeumot tekintheted meg; a nyugati parton áll a Királyok és Királynők völgye, Hatsepszut fáraó temploma, valamint a Memnón kolosszusok. Ezt a rengeteg látnivalót nem lehet egyetlen napba zsúfolni, ezért erre a napra a keleti part látványosságait javasoljuk. Szállás egy hajón teljes ellátással.
6. nap Luxor
Ezen a napon a Nílus nyugati-parti látnivalóit nézd meg. A Királyok és Királynők völgyében a Te döntésedtől függ, hogy 3 vagy 6 sírt szeretnél megtekinteni és azt is Te választhatod meg, hogy melyik sírt szeretnéd látni: a Királyok völgyében 65, a Királynék völgyében 95 sír található. Jó néhány sír befejezetlen vagy jelenleg sem tudják még kinek a sírja lehetett. A legtöbb látogató a Királyok völgyében a keleti-völgy sírjait látogatja. A leglátogatottabb és leghíresebb a 62. számú Tutanhamon sírja; a legnagyobb ötös II. Ramszesz fiaié kb. 120 helyiséggel, a 46. pedig a legépebben megmaradt sírnak számított a Tutanhamon sírhely felfedezése előtt. Nem mindegyik sír látogatható, de érdemes nemcsak azt megnézni, amelyikben óriási tömeg kígyózik.
Este, ha kedved tartja a karnaki hang- és fényjátékon is részt vehetsz. Szállás a hajón.
7. nap Edfu, Kom Ombo
Továbbhajózás a mesésen kék (de bilharziás, ezért ne nyúlj bele!) Níluson. Érkezés Edfuba, ahol az Ízisz és Ozirisz fiának, Hórusznak emelt különleges templomot nézheted meg. A mítosz szerint Hórusz itt állt bosszút apja gyilkosán és egy harcban legyőzte őt. Továbbhajózás Kom Omboba, ahol Szobek és Hórusz templomát láthatod, majd a hajóval Asszuánba érkezel. Kom Ombot évszázadokon át látogatták, hiszen a szudáni karavánok ezen a helyen szinte mindig keresztülhaladtak. Különlegessége, hogy építészetében a görög-római stílusjegyeket használták. Ennek legszembetűnőbb példája, hogy a görög akropoliszokhoz hasonlóan egy 15 m magas dombról néz a víz felé, ami a korabeli egyiptomi építészetre egyáltalán nem volt jellemző. A templom másik érdekessége, hogy mindent duplikáltak benne, hiszen egyszerre két istenségnek ajánlották.
8. nap Asszuán
Asszuán legfőbb nevezetessége a gát, ami évi háromszori aratást tett lehetővé. A régi gátat 1898-ban kezdték el építeni, majd 1971-re az egyiptomi kormány egy újabb gátat is átadott. A várostól délre fekszik a Nasszer-tó, a világ legnagyobb mesterséges tava, egy hatalmas víztározó, ami a gáttal egyidejűleg alakult ki. Ezen kívül azonban még számtalan látnivaló van a városban és leginkább a tó vidékén. A rózsaszín gránitból készült hihetetlen munkával díszített Befejezetlen Obeliszk, Philae-szigetén Ízisz temploma, és az Elephantine-sziget, ahol egy csodálatos botanikus kert helyezkedik el, amiben afrikai, indiai és távol-keleti virágkülönlegességekben gyönyörködhetsz. A szigetek közt az egyiptomi stílusú vitorlás-hajóval, a feluccával közlekedj.
9. nap Abu Simbel
Egész napos kirándulás Abu Szimbelbe. Kicsit rázkódós 280 km-es buszozással vagy sokkal kényelmesebben kisrepülővel érheted el Egyiptom egyik legkülönlegesebb látványosságát.
10. nap tengerpart
Továbbutazás egy választott tengerpartra: Hurghada, Marsa Alam vagy Sharm el Sheikh tengerpartjára.
11-13. nap Pihenés a tengerparton.
14. nap Hazautazás
Egyiptomi Nagykövetség:
Cím: 29. Mohamed Mazhar Str., Zamalek, Cairo
Előhívó:+20-2
Telefon: 2735-6478, 2735-8659, 2735-8634, 2737-0019
Ügyelet: +20-12-6575-198
Munkaidőn kívül, vészhelyzetben: 012-6575-198 (Egyiptomból)
Fax: +20-2-2735-8648
Honlap: www.mfa.gov.hu/emb/cairo
Időeltolódás: Magyarország + 1 óra
Hálózati áram: 220 V, a konnektorok megfelelnek a szabványméretnek.
Pénz: A hivatalos fizetőeszköz az Egyiptomi Font. Jele: LE kb. 36 Ft. (1 USD kb. 5,7 LE). 1 Font = 100 Piaszter. Pénzérmék: 5, 10, 25 piaszter, papírpénzek: 25, 50 piaszter és 1, 5, 10, 20, 50, 100 fontos.
Bankkártyák: Hitelkártyával egyre több helyen lehet fizetni.
Vízum: Az útlevélnek a beutazástól számított még legalább 6 hónapig érvényesnek kell lennie. Magyar állampolgároknak egyiptomi beutazásához vízumra van szükség. A vízum a repülőtéren is felvehető érkezéskor.
Éghajlat: Egyiptom időjárása a nyár kivételével mérsékeltnek mondható. A hőmérséklet nappal 17-26°C, éjszaka 12-17°C körül alakul a nyári hónapokon kívül. A három igazi nyári hónap alatt eléri Kairóban a 42-45°C-ot, míg Luxor, Asszuán környékén a 48°C-ot is.
Vízhőmérséklet A Vörös-tenger partján a víz hőmérséklete december-január kivételével alkalmas fürdőzésre. A Földközi-tenger vize csak nyáron kellemes, máskor meglehetősen hideg.
Csapvizet nem szabad inni! Az ország specialitása a "KARKADÉ", hibiszkuszvirágból főzött tea. Napvédő szerek használata ajánlott
Abu Szimbel
Bizonyos okokból érthető az Asszuáni-gát megépítése, ez azonban több jelentős műemlék áthelyezését kívánta meg. (A philaei templomot is előbb elárasztotta a víz, majd kiemelték és majdnem az eredeti helyére helyezték vissza.) A legnagyobb visszhangot kétségtelenül az Abu Szimbel nagytemplom áthelyezése keltette. Mivel a gátnak „köszönhetően” elsüllyedt volna a Nasszer-tóban, ezért az egész építményt 64 méterrel magasabbra és a víztől 180 méterrel távolabb helyezték. Az áthelyezéssel kapcsolatos aggodalmakat nemcsak az a tény okozta, hogy áttesznek egy olyan hatalmas építményt máshova, ami eredetileg barlangtemplom volt, hanem leginkább az, hogy a templom tájolását a sokkal fejlettebb technika segítségével is csak nagyon nehezen sikerült olyan pontosan megoldani, mint évezredekkel ezelőtt. A nagytemplom kialakításához II. Ramszesz eredetileg 55 méter mélyen vágatott a sziklába, hogy a saját maga, Amon, Ré és Ptah tiszteletére épített templomegyüttest kialakíttassa. Mivel az áthelyezéshez darabokra szedték, majd szinte újból összerakták a templomot - gyakran vaspántokat és epoxigyantát is használva – a vágások és a fúrások nyomai ma is meglátszanak. A nemzetközi összefogással történt áthelyezésnek köszönhető, hogy 1972-ben létrehozták a kulturális világörökségek listáját.
Gizai piramisok
A gízai piramisok a világ leghatalmasabb síremlékei. A Kheopsz piramis 4500 éve őrzi titkát. Eredetileg 147 méter magas volt. 2,5 millió, egyenként 2,5 tonnás faragott mészkőtömbből építették. A több mint 6 millió tonnányi épülethez szükséges köveket csak csúszólapokon szállíthatták, görgők és emelőszerkezetek segítségével helyezték egymásra. A mesterséges sík terasz amelyre építették, a vízszintestől csupán 2 cm-rel tér el. A négyzetes alaprajzú piramis tájolása is tökéletes csillagászati ismeretre utal, a négy sarka a négy égtáj irányát mutatja pár fok eltéréssel. Egy-egy oldala 230,4 méter hosszú.
A szfinx, az emberfejű, fekvő oroszlán az egy tömbből faragott szoboróriás. 21 méter magas, 74 méter hosszú, arcának legszélesebb része 4,2 méter. A szfinxet a halotti város őrzőjének, a királyi hatalom dicsőítőjének állították. A mellső lábai között álló gránitszélen olvasható az istenszobor egyik legendája. A Kr. e. XV. századi IV. Thotmesz fáraó gazellavadászat után a szfinx árnyékában lepihent. A felséges Napisten megjelent álmában , s azt kérte, szabadítsa ki a vastagon rárakódott homokból, s királlyá teszi őt. Az álom valósággá vált. Számtalan kisebb-nagyobb sztélét állítottak ide az évezredek folyamán, ami azt mutatja, hogy zarándokhely lett.