Ausztrália, Sarkvidékek > Ausztrália: Keleti-part Sydneytől Cairnsig
A kontinensnyi ország egy utazással nem ismerhető meg. Ez az út Sydneyből visz Cairnsbe. Mesés tengerpartok, a Nagy Korallzátony, nemzeti parkok és koalák várnak az "út mentén".
1. nap Érkezés Sydneybe
Szabadidő.
2. nap Sydney
Egész napos városnézés. A rengeteg látnivaló közül a legismertebbek: a város jelképe az Operaház, Harbour Bridge (Kikötő híd), Királyi botanikus kert, a Nemzeti tengerészeti múzeum, üzleti negyed, Parlament, városháza, Pénzverde épülete, stb. Ha izgalmakra vágysz „sétálhatsz” a hídon, ha nyugalmasabb nézelődésre vágysz, hajózz az öbölben!
3. nap Sydney – Port Macquarie (kb. 400 km)
Az autó felvétele, majd utazás a Pacific Highwayen északi irányba. Alig 3,5 óra múlva pihenésképpen állj meg a Worimi természetvédelmi területen vagy a Myall Lakes nemzeti parkban. Előbbi az őslakos worimik kultúráját és a gyönyörű természeti értékeket hívatott megőrizni. A 35 km hosszú homokdűnés szakaszon sokan sportolnak, de a közelben egy hatalmas erdőben és a köztes mocsaras területeken számos ritka madárfaj figyelhető meg. A tengerparton jól látszik az 1974-ben elsüllyedt hajó roncsa. A kicsit távolabb levő Myall Lakes nemzeti parkban festői tájak, eukaliptuszerdők, homokdűnék és esőerdők, mélykék tavak és mesés vízesések várnak. Néha fókákat is láthatsz és ha időben foglalsz, alhatsz a világítótoronyban.
4. nap Port Macquarie – Byron Bay (kb. 420 km)
Esőerdők és banánültetvények közt visz az út tovább. Érdemes egy kis pihenőt tartani az úton és Coffs Harbourban a nagy banánhoz vagy egy bemutató banánültetvényre ellátogatni. Tökéletes a part szörfözésre, barlangbúvárkodásra és kajakozásra is. A környék fellelhető 14 kisebb-nagyobb, szárazföldi és tengeri nemzeti parkba is kirándulhatsz.
5. nap Byron Bay
Pihenés a tengerparti városban. A búvároknak kimondottan ajánljuk a ráják, delfinek, teknősök és a cápák miatt. Hosszú, homokos partján túl világítótorony áll egy sziklás kiszögellésen. Bálnamegfigyelésre és szörfözésre is kitűnően alkalmas.
6. nap Byron Bay – Brisbane (kb. 170 km)
Mielőtt a Naposállamnak nevezett Queensland fővárosaába érkezel, látogass el a Springbrook vagy a Lamington nemzeti parkba. Előbbi a Világörökség része, a szubtrópusi erdőben csodálatos növényeket és természeti képződményeket láthatsz, mint pl. egy vízesés által kialakított természetes hidat. A Lamington nemzeti park, madárvilágáról, elképesztő hegyeiről és vízeséseiről híres. Mielőtt Brisbane-be érsz, vegyél részt egy szürkületben tartott hajókiránduláson az Indooroopilly szigetnél, ahol rengeteg denevért láthatsz.
7. nap Brisbane – Hervey Bay (kb. 200 km)
Délelőtt Brisbane felfedezése. A fegyenctelepből kialakított város ma már az ország harmadik legnépesebbje. Hidak, felhőkarcolók, botanikus kertek, a régi Kincstár épülete, a Parlament, a városháza, a gótikus katedrális, a városközponttól kicsit távolabb pedig a Lone Pine Koalamenhely vonzza a látogatókat. A menhely inkább egy különös állatkertként működik, ahol a 130 koala mellett a tipikus ausztrál állatok közelebbről is megfigyelhetők, mint a kenguru, az emu, a vombat, a kacsacsőrű emlős, a gyíkfélék és a színpompás madarak. Továbbutazás Hervey Baybe.
8. nap Fraser Island
Kirándulás a világ legnagyobb homokszigetére, ami szintén a Világörökség része. A part menti dűnéken túl esőerdőket és eukaliptuszerdőket láthatsz, ami közel 350 madárfajnak, a dingóknak, erszényeseknek és jónéhány hüllőnek ad otthont. A környező vizekben púpos bálnák, delfinek, dugongok és cápák láthatók, emiatt a térséget a bálnák fővárosának is nevezik. Tökéletes hely a háborítatlan természet megfigyelésére.
9. nap Hervey Bay – Rockhampton (kb. 480 km)
Délelőtt pihenés az öbölben, majd továbbutazás a Monduran-tó mellett egy kicsit egyhangúbb tájon Rockhamptonba.
10. nap Rockhampton – Airlie Beach
Továbbutazás. Elsőként az Eungella nemzeti parkhoz érkezel, ahol kihagyhatatlan lehetőséged nyílik a különleges ausztrál élővilág megfigyelésére. Sétálhatsz az esőerdőben, fürödhetsz a vízesésekben, láthatsz oposszumot és denevért is. Később a Dryander vag a Conway nemzeti parkból csodáld meg a Whitsunday-szigetekre nyíló fantasztikus kilátást! Érkezés Airlie Beachre.
11. nap Whitsunday-szigetek (Pünkösd-szigetek)
Egész napos hajókirándulás a Whitsunday-szigetekre. A Nagy korallzátonyhoz tartozó 74 szigetből álló csoport életre szóló élményeket kínál. Kedvedtől függően vitorlással, nagyobb hajóval vagy helikopterrel járhatsz be több szigetet is. Búvárkodhatsz, fürödhetsz vagy kirándulhatsz a szigeteken.
12. nap Airlie Beach – Mission Beach (kb. 550 km)
Továbbutazás. Először a Townsville környékén a Billabong parkban köthetsz igen közeli ismeretséget az ausztrál élőlényekkel (megfoghatod a krokodilt, átkarolhatod a koalamacit, stb.), majd a várdomb tetejéről a kilátást tekintheted meg. Továbbutazva Cardwell környékén érdemes megállni, ahonnan a Hinchinbrook-szigetre nyíló panorámában gyönyörködhetsz.
13. nap Mission Beach – Cairns (kb. 150 km)
Érdemes a főút helyett áttérni az A1-es útra és jó nagy kerülővel érkezni Cairnsbe. Így az Atherton-hegységben is tehetsz egy kirándulást, fürödhetsz a Millaa Millaa vízesésben, megfigyelheted a teknősöket az Eacham-tónál, fürödhetsz a krátertavakban vagy megnézheted Yungaburra városközpontját, ami úgy néz ki, mintha 1910 óta semmi nem változott volna. Ne hagyd ki a környék egyik legismertebb fafajtájának a megismerését sem: ez a növény először egy másik fa tetejére telepszik és onnan kezd gyökereket növeszteni a földig. A gyökerek olyan sűrűn követik egymást, hogy szinte egy függönyt alkotnak, innen az ausztrál neve: függönyfa.
14. nap Cairns
Programajánlat: Kirándulás a Nagy Korallzátonyhoz hajóval, helikopterrel vagy „tengeralattjáróval” vagy Cairnstől nem messze jár a Kuranda panorámavonat, ami páratlan szépségű vidéken zakatol.
15. nap Hazautazás
Menetrendtől függően szabadidő Cairnsben, majd hazautazás.
Ausztrál Nagykövetség:
Cím: 17 Beale Crescent, DEAKIN, ACT 2600
Telefon: +61 2 6282-2555, 6282-3226
Honlap: www.mfa.gov.hu/emb/canberra
Útlevél, vízum, vám
Az országba történő beutazáshoz vízum szükséges. Az útlevélnek a hazaérkezéstől számított 6 hónapig érvényesnek kell lennie.
Tilos a nyers élelmiszerek, illetve szerves anyagokból készült tárgyak behozatala. Tej, tejtermékek, tojástermékek, élő állatok, hús és hústermékek, magvak, friss zöldségek, gyümölcs és élő növények bevitele tilos. A be nem jelentett és a csomagvizsgálatnál megtalált élelmiszer miatt 2-5 ezer dolláros helyszíni büntetés jár. A feldolgozott élelmiszert, teát, kávét, tejalapú italokat, fából vagy növényi, állati eredetű alapanyagból készült termékeket be kell mutatni vizsgálatra a "piros" folyosón.
Időjárás
Ausztrália számít a legszárazabb kontinensnek. Ausztráliába legjobb novembertől áprilisig utazni, amikor az esős évszak zöldellő pompájában lehet gyönyörködni, és ott nyár van. Az északi trópusi Ausztrália inkább májustól októberig nyújt élvezetes tartózkodást.
Egészség: A csapvíz mindenütt iható. Egészségügyi kockázatot a leégés jelenthet, napszemüveg, sapka, naptej használata és sok víz fogyasztása ajánlott.
Érdemes teljes körű egészségügyi- és baleseti biztosítást kötni az itt tartózkodás teljes időtartamára.
Minden esetben be kell tartani az életmentő szolgálat utasításait Csak a kijelölt helyeken ússz a tengerben.
Pénz: hivatalos pénznem az ausztrál dollár.
Elektromosság: 220/240 V áramot használnak, de átalakító szükséges.
Ausztrália jelképe a csillogó fehér tetejű, halom kagylóra emlékeztető sydneyi Operaház.
Az 1955-ben kiírt pályázat nyertese egy szinte ismeretlen dán építész Jørn Utzon lett, aki merész tervével elsöpörte a többi pályázót. Az épület formáját a hely határozta meg, mivel minden szögből jól látható, és körbe is hajózható. Utzon nem akart négyszögletes formákkal dolgozni. A munkálatok 1959-ben kezdődtek. Utzon azt javasolta, hogy a „kagylóhéjak” előre gyártott, párhuzamosan ívelt betonbordákból készüljenek. A héjak mindegyike elkészíthető úgy, hogy egy gömbhéjból, mint egy narancs héjából 74 méter sugarú cikkeket vágnak ki. A megálmodó szerint a tetők nem egy darabból, hanem egymás mellett álló bordákból készülnének, melyeket a helyszínen öntenének ki egyenként, és acélkapoccsal erősítenék össze őket. Az épület érdekessége, hogy a kagylóhéjak látszólag csak két pontra támaszkodnak. A nagyobb tetőhéjak a kisebbekhez úgy csatlakoznak, hogy ellenkező irányba néznek. Két kupola alkot egy egységet, és így négy lábon áll.
A tetőszerkezetnek olyan anyagból kellett lennie, ami csillog a napfényben, elviseli a nagy hőmérsékletingadozást, nem kell tisztítani, és hosszú évekig megtartja eredeti kinézetét. Mivel a tetők felülete ívelt, ezért csak 12 centiméteres nagyságú szögletes borítás jöhetett szóba. A tetőszerkezetet ennek megfelelően, egymillió kerámia burkolólap fedi, melyek fele fehér és csillogó, másik fele matt és szürke, hogy ezzel is hangsúlyozzák a tető különleges formáját.
Az üvegfalakat függőleges acél osztóbordákra erősítették. Ezekhez bronzkeretek kapcsolódnak, melyekbe szilikon gittel ragasztották az üvegtáblákat. Az üvegfal 2000 darab üveglapból áll, 700 különböző méretben. A speciálisan képzett üveg két rétegből áll, egy simából és egy borostyánszínűből, melyet egy plasztik réteg tart össze. Ez növeli a szilárdságát, csökkenti a kiesés veszélyét, és jól hangszigetel. A tető súlya 26.800 tonna.
Az épület 1,8 hektár területet foglal el, 178.024 nm-en ezer szoba és terem található. A tetőszerkezet alatt öt csarnok kapott helyett, hangversenyek, operaelőadások, kamarazenei koncertek és színházi előadások céljára. Az öt csarnokban 5467 ülőhely biztosított. Emellett kiállítóterem, három étterem, hat bár, könyvtár, és 60 öltöző helyiség is van benne.
Az épületben nagyszabású opera előadásokat nem lehet szervezni, a pályázat kiírásakor az épületnek nem is ez volt a fő funkciója, ezért az operakedvelők szemfényvesztésnek tartják elnevezését.
Az eredeti 7 millió ausztrál dollár helyett 102 millió dollár lett az épület végleges költsége, melynek nagy részét sorsjegyek kibocsátásával fedezték.
1973. októberében avatta fel II. Erzsébet királynő.
1989-ben az épület sürgős javításra szorult, melynek költségét 86 millió dollárra becsülték. A kerámialapok hullani kezdtek, a tető több helyen beázott, a betonbordák tömítőanyaga romlani kezdett. Az elkövetkező évek során az ausztrál kormánynak még sok pénzébe és energiájába fog kerülni a sydneyi Operaház fenntartása.